„Направив многу пластични операции за 10 години. Разликата на моето лице е неверојатна и сега сум многу посреќен!“

Само-подобрувањето често вклучува повеќе од само внатрешно размислување; за некои, тоа се протега и на физичка трансформација. Во свет каде што изгледот има значителна тежина, луѓето може да се свртат кон козметички процедури за да ги решат перцепираните несовршености и да ја зголемат нивната самодоверба.

 

„Ова сум јас по 10 години процедури“.

Во својата потрага да се чувствува подобро за себе, еден дечко решил да направи неколку козметички процедури. Сакал да подобри различни делови од своето лице. Тој не бил целосно задоволен само со филери за нос, па отишол на ринопластика за да направи потрајна промена. Тој, исто така, се справувал со нерамномерноста на брадата користејќи филери за да ја избалансира.

Трансплантацијата на коса го чинела околу 10.000 долари , а направил околу 3.000 графтови. Тој избрал метод наречен екстракција на фоликуларна единица (FUE), бидејќи е помала веројатноста да остави лузни. Му верувал на својот хирург дека знае што е најдобро за него. Иако било малку скапо и морал да се справи со некоја привремена непријатност, тој останал трпелив. Знаел дека до целосните резултати може да почека неколку месеци, но бил подготвен на тоа.

 

Покрај големите операции, кои вклучуваа зголемување на брадата, операција на вилицата, трансплантација на коса и ринопластика, тој детално ја опиша дополнителната употреба на филери, ботокс и шминка за дополнително да го подобри својот изглед. Преку неговата отвореност и транспарентност, тој се надева дека ќе ги инспирира и информира поединците кои се движат по своите патишта кон само-подобрување.

Споделувајќи ги своите искуства, тој им понуди практични совети на другите кои размислуваат за слични трансформации. Тој ја истакна важноста од изборот на хирурзи со специјализација во посакуваните процедури. Изборот на еден хирург за сите процедури можеби не е идеален, бидејќи одредени лекари се одлични во операцијата на вилицата, додека други се специјализирани за операција на носот.

 

Тој објаснува што точно се променило во неговата перцепција за среќата по пластичните операции.
Тој се чувствува како да е исто толку среќен сега како и пред една деценија. Но, тогаш многу се грижел за брадата, косата и носот. Но, откако ги „поправил“, тие грижи природно исчезнале. Сега, наместо да се задржува на неговиот изглед, неговиот ум е окупиран со повеќе радосни мисли. Забележал дека некои луѓе секогаш ја бркаат следната козметичка процедура, постојано размислувајќи за тоа што сакаат да променат следно.

За среќа, тој се чувствува задоволен од тоа каде е и како изгледа. За него всушност е сосема изненадувачки колку е задоволен сега во споредба со тогаш. Тој сфатил дека вистинската среќа не се наоѓа во менувањето на изгледот, туку во прифаќањето на себеси онакви какви што сме. Затоа тој е загрижен за оние кои веруваат дека можат да постигнат среќа и совршенство преку пластична хирургија.

На крајот на краиштата, одлуката да се промени својот изглед е длабоко личен избор. Сепак, важно е да се признае дека вистинската среќа не доаѓа од надворешни промени, туку од внатре.

 • Mila напиша:

  Арно ама, после детето ако личи на него, нема да си го препознае :))))

 • Cigance напиша:

  И жената таква со 300 операции.. напраена демек стакло
  и децата ламбада

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *