НАСА истражува мстериозен вселенски објект кој паднал во куќа на Флорида: Го прободел покривот и поминал низ два ката

Во понеделникот, Националната аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) потврди дека истражува објект кој паднал од небо на куќа во Флорида. Се верува дека објектот е отпад исфрлен од Меѓународната вселенска станица (ISS).

Жител на Неапол, Флорида, Алехандро Отеро, пријавил дека попладнето на 8 март, предмет „го прободел покривот и поминал низ два ката“ од неговиот дом, при што за влакно го промашил неговиот син. Тој верува дека тоа е фрагмент од товарна палета со стари батерии кои биле пуштени од ISS во 2021 година.

 

Официјалните прогнози предвидуваа дека палетата ќе изгори безопасно во атмосферата на Земјата на 8 март. Сепак, Отеро објави снимка од надзорните камери на кои вели дека може да го слушне звукот на падот низ покривот во 14:34 часот.

„Изгледа едно од овие парчиња слета во мојата куќа во Неапол“, твитна Отеро на 15 март, означувајќи ја НАСА и барајќи помош во истрагата.

Отеро чека одговор од НАСА и другите одговорни агенции за да ја поправат штетата во неговиот дом и напиша дека „нивната помош е од клучно значење за санирање на штетата предизвикана од ова намерно ослободување“.

НАСА соопшти дека го открила објектот и ќе го анализира во вселенскиот центар Кенеди за да го утврди неговото потекло.

 

Ова не е прв пат сателитски отпад да ја погоди Земјата. Во 2022 година, дел од капсулата SpaceX Dragon слета на фарма за овци во Австралија, а во 1979 година вселенската станица Skylab падна во Западна Австралија.

Вселенски отпад е секоја неупотребена опрема во вселената, а во моментов има повеќе од 30.000 објекти заглавени во орбитата кои би можеле да паднат назад на Земјата за неколку години.

Додека повеќето вселенски отпадоци согоруваат при повторното влегување во атмосферата, извештајот од 2023 година од Федералната управа за авијација предупреди дека до 2035 година, отпадот што паѓа може да убие или повредува некого на секои две години.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *