НАСА ќе го врати човекот на Месечината! Ќе се лансира најмоќната ракета досега!

Првата ракета за на Месечината лансирана од НАСА во последните пет децении, полета денес, на 29 август, од вселенскиот центар Кенеди на брегот на Флорида.

НАСА ќе ја лансира беспилотната ракета и капсулата Орион како дел од мисијата „Артемида I“, која планира да ги врати астронаутите на површината на Месечината. Оваа мисија е полигон за тестирање на технологии кои на крајот би можеле да доведат до слетување на Марс.

Во центарот на „Артемида I“ е Системот за вселенско лансирање или SLS најголемиот ракетен проект на НАСА од Сатурн V. Лансирањето на SLS ќе се случи во 8.33 часот по источно време.

Ако сè оди според планот, НАСА очекува да го лансира „Артемида II“ во 2023 година, прелетување со екипаж на површината на Месечината, пред да ги спушти астронаутите на површината во 2025 година како дел од „Артемида III“.

 

Проектот „Артемис“ ќе гледа астронаути да слетуваат на Месечината секоја година до крајот на деценијата, почнувајќи од 2025 година. Во таа фаза, цената на проектот „Артемида“ ќе се искачи до 93 милијарди долари. Тие астронаути ќе изградат вселенска станица и база на лунарниот Јужен пол. Технологиите што се користат во оваа мисија ќе служат за помош на НАСА во нејзината крајна цел, експедиција со екипаж на Марс. Тие мисии се планирани за почетокот на 2040-тите.

Проектот го надмина буџетот откако беше првпат замислен. Во 2012 година, се проценуваше дека SLC ќе чини 6 милијарди долари за да се изгради и секое лансирање ќе чини 500 милиони долари. Од август 2022 година, сметката за изградба на ракетата беше 20 милијарди долари, додека лансирањето ќе чини 4,1 милијарди долари.

Ако „Артемида I“ е успешна, ќе лебди 60 милји над површината на Месечината, во 2024 година, „Артемида II“ ќе спроведе прелет на Месечината со четворица астронаути на бродот. До 2025 година се очекува астронаутите да стапнат на Месечината.

Генералниот инспектор на НАСА изјави претходно оваа година дека 2026 година е пореална цел за човечки слетувања на Месечината. „Артемида III“, што ќе биде името на мисијата за слетување на Месечината, најверојатно ќе има капсула направена од SpaceX на Илон Маск. Во 2021 година, на Маск му беше доделен договор од 2,9 милијарди долари од НАСА за развој на проектот.

Тие астронаути ќе бидат првите луѓе што ќе одат на површината од 1972 година.

SLS има сличности со вселенскиот шатл со тоа што е опремен со два цврсти ракетни засилувачи од двете страни кои содржат течен водород и кислород. По лансирањето на „Артемис I“, SLS ќе биде најмоќната ракета досега лансирана.

На лансирањето, ракетата ќе биде придружена со модулот Орион. Орион е леталото за слетување што ќе го користат астронаутите за да отидат на Месечината. Иако по изглед е сличен на леталата за слетување што ги користеа раните астронаути на Аполо, тој е поголем внатре и е опремен со најнови технологии. Астронаутите можат да преживеат во капсулата до 21 ден.

Вкупната должина на мисијата „Артемида I“ е 42 дена, за кое време ќе помине 1,3 милиони милји. Основната цел е да се осигура дека ракетата работи според планот пред астронаутите да се качат во 2023 година.

 • BigBoy напиша:

  Лансирањето е откажано заради проблеми со еден од моторите.
  Не е лансирана ракетата.

 • M напиша:

  Ранетата сама од себе не се лансира, ќе биде лансирана. Назад во гимназија.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.