НАСА се враќа на Месечината: Се знаат датумите кога повторно ќе можеме да видиме што се случува на Месечината

НАСА планира да го направи првиот чекор во своето враќање на Месечината кон крајот на август или почетокот на септември со лансирање на своето вселенско летало Орион да орбитира околу Месечината, изјавија претставници на агенцијата за новинарите во средата.

Многу очекуваниот лет, во кој нема да има астронаути, ќе полета на 29 август, 2 септември или 5 септември, соопшти НАСА, давајќи ги првите конкретни датуми за мисија која се работи со години.

Летот, исто така, ќе го означи првото лансирање на масовната ракета на агенцијата Space Launch System, значајна пресвртница во нејзината кампања Артемида за враќање на астронаутите на површината на Месечината за прв пат од последната мисија Аполо во 1972 година.

Со оглед на сложеноста на возилата и фактот дека НАСА претходно не ја лансираше ракетата SLS, НАСА нагласи дека датумите за лансирање во вселенскиот центар Кенеди на Флорида се пробни и може да се променат.

На НАСА ѝ беа потребни неколку обиди претходно оваа година да спроведе тест за полнење гориво и симулирано одбројување, познато како проба за влажен фустан, на ракетата SLS. Додека ја наполниле ракетата со 700.000 галони течен кислород и течен водород, инженерите откриле низа проблеми, вклучително и истекување на водород што ја спречи НАСА да го заврши одбројувањето на тестот. Како резултат на тоа, НАСА беше принудена да ја сврти ракетата од лансирната рампа назад во нејзината зграда за склопување за поправки и дополнително тестирање.

Сепак, официјалните лица рекоа дека успеале да завршат доволно тест за да продолжат со обид за лансирање. Во средата, претставници на вселенската агенција рекоа дека сè се одвива добро.

Мисијата, позната како Артемида I, ќе ја испрати капсулата на екипажот Орион во орбитата околу Месечината околу шест недели, дозволувајќи и на агенцијата да тестира серија системи пред да ги стави астронаутите на бродот.

Една од главните цели на летот е да се тестира топлинскиот штит на Орион, рече Мајк Сарафин, менаџер на мисијата Артемис на НАСА. Топлинскиот штит е наменет да го заштити Орион и идната екипа од екстремните температури со кои ќе се соочи кога ќе влезе во атмосферата на Земјата со брзина од 24.500 милји на час или 32 маха. Сарафин рече дека тие температури ќе достигнат „половина од Сонцето“.

НАСА, исто така, ќе бара да ги тестира навигациските системи на вселенското летало, неговата способност да користи енергија добиена од сончевите низи и неговата еластичност кога патува низ области со висока радијација. Три кукли на бродот ќе бидат опремени со сензори за да одредат како ќе поминат астронаутите на летот. Сарафин рече дека уште еден тест ќе биде враќање на вселенското летало откако ќе се распрсне во океанот.

 • kiko напиша:

  ajde moze ke im uspee za prv pat da otidat tamu, ako do sega so vakva tehnologija neuspeale, sigurno nemozele so konzerva i 120 kilobajti kompjuter da otidat , koga go lazea cel lnarod

 • Esot напиша:

  Ниту биле па нема ни да појдат повторно ќе снимат некоја сцена во Холивуд

 • N . N . напиша:

  Nitu bile nitu ke stignat…..

 • Жарко Г. напиша:

  И ако отидат, ако воопшто некогаш и отидат до таму, кога ќе слетаат таму што ќе најдат!?
  Расфрлани банкноти од по 5, 10 и 20 Руски рубљи. А, можи и по некој Кинески јуан.
  Толку од (G)NASA и Hollywood

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.