Нашите матуранти ги видовте, па погледнете ги и руските матуранти. Забележувате разлика?

На 23 мај во повеќето училишта во Русија поминаа заѕвонија последните ѕвона. Празникот традиционално се одбележува на 25 мај, но годинава Министерството за образование препорача манифестацијата да се одржи од 22 до 23 мај.
Традицијата на славење на последното ѕвоно за сите училишта во земјата се појави во СССР во 1970-тите. До 1970-тите, крајот на школувањето се славело по волја.

Следно, учениците го започнуваат периодот на полагање, а потоа и матурските забави кои ќе се одржат од 23 до 24 јуни.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Филип напиша:

  Јас ја најдов разликата.
  Овде на сликиве со рускиве матуранти, на првата слика, плочките од чело на првата скала се скршени.

 • Kire напиша:

  Nashite se oblecheni (nekoi) kako prostitutki…

 • dimce напиша:

  Golem broj na maturanti se histericno “””naduvani”””deka treba da se najdobro obleceni,a roditelite so sindrom na kompleks uste poveke go naduvaat toj baon.Abe moroni od roditeli i maturanti nikoj nema da pamti po 2 meseci sto ste nosele,nosete za matura toa vi bil stil vo tie srednoskolski denovi ili malce po exsluziven na obleka sto vi prilici za tie godini-18 ste ,ne ste 30 godini

 • CUCI напиша:

  strasna razlika od kakva skromnost do kakva budalastina kaj nas, ama toa e da se pokazat , eh Jugo kaj si, zbesnaa sega

 • Ххл напиша:

  Нашиот костум кошташе 6.500.00 но имаше девојчиња со фустани од20.000.00што е многу браво за Русите Русија е стара држава а ние како неизживеани голичкабадаја

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.