Научниците открија огромен „океан“ скриен под површината на Земјата

Доколку ја погледнете мапата на светот, би сметале дека човештвото ги открило сите мориња и океани кои ја сочинуваат нашата планета веќе долго време. Сепак, помина само една деценија откако научниците открија огромен океан кој е три пати поголем од сите мориња над копното.

 

 

 

Бидејќи е така, ние сме многу среќни што овој огромен океан, кој беше откриен дури во 2014 година, е скриен под Земјината кора, инаку сите ќе бевме под вода сега. Закопан  над 400 километри под  обвивката на Земјата, постои една сина карпа позната како „рингвудит“ и тука е скриена водата.

Според „New Scientist“, откривањето на новиот океан помогна да се фрли малку светлина врз водата во нашиот свет, бидејќи некои геолози мислеа дека таа пристигнала во комети кои ја погодиле планетата, но ова откритие ја поддржува идејата дека нашите океани наместо и претходно си постоеле.
Стив Јакобсен, геофизичар, кој беше дел од откривањето на овој неверојатен подземен океан, рече дека тоа е „добар доказ дека водата на Земјата доаѓа од внатре“.

 

 

 

Тој рече: „Рингвудит е како сунѓер, впива вода, има нешто многу посебно во кристалната структура на рингвудитот што му овозможува да привлече водород и да ја зароби водата. Овој минерал може да содржи многу вода во услови на длабока обвивка“.

Потребно е подолго време за бранот да помине низ влажна карпа и тие навистина да забележат дека забавува, при што Јакобсен веќе разбрал што ќе се случи ако бранот се сретне со вода содржана во рингвудит – која може да содржи до 1,5 проценти. Благодарение на ова, тим успеа да открие дека најголемиот океан на Земјата е всушност скриен под површината на нашата планета.

 

 

Во тоа време, Јакобсен рече: „Мислам дека конечно гледаме докази за циклус на вода на целата Земја, што може да помогне да се објасни огромната количина на течна вода на површината на нашата планета погодна за живот. Научниците со децении ја бараат оваа исчезната длабока вода“.

Еве ја – има уште еден океан под нас, а Џејкобсон и неговиот тим сакаат да утврдат дали ја обвиткува целата Земја.

 • Ljube напиша:

  400 Kilometeri??????
  Aloooooooo
  Eeeeeeejjjjj
  Abe prestanete da objavuvate gluposti zivi gospod….

 • Dean напиша:

  Najgolemata bushotina na zemjinata kora e okolu 13 kilometri ,za drugoto covekot ne znae nisto ,ke znae nesto ako dobie informacija od drugo zivo inteligentno i tehnoloshki napredno sushtestvo ….tuka mi izgleda kako nekoj da jadel ljuti pechurki i padnal vo trans pa vizaliziral gluposti i go videl veleshtrumf kako ja pleska shtrumfeta

 • Драган Крајо напиша:

  Ако убаво ја прочитате библијата,во делот за потопот,ќе согледате колку пластично е опишано дека 40 дена паѓал дожд од пробиена водена обвивка на земјата и исто толку денови од внатрешноста избивале подземните води.Значи господата “научници” не откриле ништо ново,туку само ја потврдуваат Библиската вистина за водите на земјата.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *