Навивач на Њукасл го ставил своето куче на продажба за 5 евра откако непослушниот Златен ретривер му ги изел картите за финалето на „Карабао Купот“

33-годишниот Алан Карлинг од Њукасл веќе беше измачуван откако го гледаше неговиот тим како губи 2-0 дома од Ливерпул во саботата. Голманот Ник Поуп беше исклучен во дуелот од Премиер лигата и ќе биде суспендиран за финалето против Манчестер Јунајтед во недела.

 

Но, Поуп не е единствената личност која треба да ја пропушти акцијата овој викенд, откако кучето на Алан, Руди, ги искинало и изело билетите за финалето на купот.

Во објава на интернет, симпатизерот на Њукасл рече дека ќе го продаде својот златен ретривер за 5 фунти (5.6 евра).

Тој рече: „Ова е моето куче Руди. Руди е мало кутре и мисли дека писмата се инвазија на неговиот дом. Откако се вратив од гледањето дека Њукасл губи дома за прв пат оваа сезона од Ливерпул, прими два гола и исклучување на голманот во првото полувреме. Руди мислеше дека ќе ме насмее со јадење на картите за Вембли. Се продава куче за 5 фунти“

Фудбалските фанови го споделија неговото скршено срце со некои велејќи дека кучето е таен навивач на Сандерленд (локалните ривали на Њукасл).

 

Њукасл се пласираше во финалето откако го совлада Саутемптон со вкупни 3-1. Победниците на „Карабао купот“ ќе заработат пласман во квалификациската рунда за конференциската Лига Европа.

Поминаа речиси десет години откако Њукасл последен пат беше во Европа. Во таа сезона тие беа поразени од Брага во четвртфиналето на Лига Европа. Последното гостување на Њукасл во финалето на купот на Вембли се случи во 1999 година, кога тие беа поразени со 2-0 од Јунајтед во финалето на ФА Купот.