Навраќање во минатото: Еволуцијата на мобилните телефони до раните 2000 години

Во далечната 1983 година имаше бум во развојот на мобилните телефони. Со секоја наредна година, нивниот дизајн и способности стануваа поимпресивни. Оваа еволуција ја започна „Моторола“, која го разви првиот мобилен „DynaTAC“ во светот. Можете да го видите во филмот „Вол Стрит“ во рацете на алчниот берзански шпекулант Гордон Геко. Следно, ќе ви претставиме избор на винтиџ мобилни телефони кои неволно предизвикуваат носталгија за старите времиња.

 

Motorola DynaTAC 8000X

13 јуни 1983 година го означи излегувањето на мобилниот телефон „DynaTAC 8000X“. На „Motorola“ и требаа речиси 10 години и повеќе од 100 милиони долари. Уредот тежеше 800 гр. Карактеристиките беа повеќе од скромни во споредба со модерните: 30 контакти во адресарот, 1 рингтон, 1 час време за разговор без полнење. Цената беше речиси 4.000 долари. Денес моделот е класифициран како ретро телефон.

 

1989 година Motorola MicroTAC 9800X

 

Оваа верзија имаше покомпактна големина; можеше да се нарече дури и џебна големина. Претходните модели на мобилни телефони беа прилично обемни, што го отежнуваше носењето. „Motorola MicroTAC 9800X“ имаше капак што се превртува и монохроматски екран од 1 линија.

Nokia 1011

Првиот дигитален GSM мобилен телефон дизајниран за масовниот потрошувач. Тој беше презентиран дури во 1994 година. Ви овозможуваше да складирате до 99 телефонски контакти и да испраќате СМС пораки.

 

1996 Motorola StarTac

Првиот телефон на преклопување. Имаше 2-линиски екран со синкаво позадинско осветлување, 11 мелодии и функција за предупредување за вибрации. Неговите креатори се инспирирани од ТВ серијата „Star Trek“.

 

Nokia 9000 Communicator

Дизајнот на овој уред наликува на мини-лаптоп со целосна QWERTY тастатура. Комбинираше PDA со веб-прелистувач и обичен мобилен телефон. Меморијата во него беше поделена на вградена и оперативна. Во вториот случај, користен е EDO DRAM. Процесор – Intel 386. Оперативен систем – GEOS. Екранот беше монохроматски со 4 нијанси на сиво.

 

Nokia 5110

Неговите главни функции беа остварување повици и испраќање СМС. Графичкиот приказ содржеше до 5 текстуални линии. Вклучуваше и будилник, калкулатор, нивоа на јачина на звук и 30 мелодии.

Nokia 8210

Во споредба со опциите опишани погоре, овој мобилен телефон беше супер тенок и супер лесен – неговите димензии беа само 101,5 × 44,5 × 17,4 мм, а неговата тежина беше 79 гр. Имаше и IR порта. Главниот недостаток на моделот е затемнетиот екран.

 

Nokia 5210

Овој модел беше познат како спортски модел. Имаше отстранливо водоотпорно куќиште и отпорно на удари. Екранот првпат користеше светло портокалово позадинско осветлување.

 

Nokia 8310

Премиум модел. Имаше графички дисплеј со висок контраст кој можеше да собере до 5 линии текст. Имаше и можност за поврзување со компјутер преку инфраред и вградено FM радио.

 

Ericson T39

Три-бенд телефон со поддршка за GPRS. Првиот мобилен со „Bluetooth’ технологија. Имаше надворешна антена, која можеше да се отстрани доколку е потребно, и моќен вграден модем.

 

Ericson T68

Првиот мобилен телефон од „Ericsson“ со дисплеј во боја кој прикажува до 256 бои и нијанси. Екранот може да собере до 8 текстуални линии. За да се поедностави управувањето со телефонот, програмерите го опремија со пригоден џојстик.

 

Sonny Ericsson P800

Мултифункционален уред кој комбинира дигитална камера, видео плеер, MP3 плеер. Имаше екран на допир дизајниран да работи со пенкалце. Имаше 3D игри. Капацитет на меморија – до 128 MB.

 

Nokia 6100

Компактен телефон без тежина. Тежината со батерија е само 76 гр. Екранот поддржуваше 4096 бои. Можност за менување надворешни панели.

 

Nokia N-Gage

Овој телефон беше одговор на преносливиот систем за игри „Game Boy Advance“. Според креаторите, тој требаше да стане полноправна конзола за игри. Сепак, поради неуспешниот интерфејс, „N-Gage“ не беше широко прифатен.

 

Blackberry Quark 6210

Првиот деловен уред кој комбинираше мобилен телефон, е-пошта, СМС, веб-прелистувач и разни апликации. RAM – 2 MB, флеш меморија – 16 MB. Магазинот „Time“ го нарече „BlackBerry Quark 6210“ еден од најзначајните гаџети во историјата на мобилните телефони.

 

2004 Motorola Razr

За телефон со преклопување „Razr“ (од англискиот „жилет“ – „жилет“), V3 имаше ултра тенко тело за тоа време. Металната тастатура беше опремена со електролуминисцентно позадинско осветлување. Внатрешниот екран пренесуваше до 262.000 нијанси на палетата на бои. Уредот имаше мини-USB порта. Сјајната метална завршница му даде посебна почит.

 

HTC Universal

Првиот телефон за комуникација базиран на „Windows Mobile“. Поддржуваше 3G и Wi-Fi. Имаше голем VGA екран кој можеше да се отвора и ротира и две камери.

 

2007 IPhone

Првиот iPhone е развиен како експеримент и не може да се нарече технички совршен. И покрај ова, тој беше прогласен за пронајдок на годината во 2007 година. IPhone 1 воведе нов круг во еволуцијата на паметните телефони. Немаше копчиња или пенкало. Тастатурата беше целосно виртуелна. Уредот имаше и мулти-допир екран и функција за автоматско ротирање. Немаше поддршка за 3G и MMS пораки.

LG Shine

Челичен лизгачки телефон. Моделот LG KE970 (2007) имаше екран во боја кој препознава до 256.000 бои. Во неактивна состојба може да се користи како огледало. Алтернатива на елементите на допир беа 2 копчиња за навигација и лента за лизгање.

 

HTC Touch Diamond

Првиот PDA од HTC кој имаше процесор од 528 MHz. Обезбедена исклучително висока продуктивност за тие времиња. Задниот дел на гаџетот беше креативно дизајниран во форма на дијамантски рабови.

Iphone 3GS

Како што изјавија производителите, оваа генерација на iPhone телефони била 2 пати побрза од претходните модели. Еволуцијата се рефлектира во името: „S“ – од зборот „брзина“, „брзина“. iPhone 3GS дојде со гласовна контрола. Додаден е лизгач на камерата за префрлање помеѓу фотографии и видеа. Зголемен е и капацитетот на батеријата.

 

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *