Не ги спречувајте мажите да бидат витези на нивните ќерки, затоа што ВРЕДИ!

Постои мислење дека синовите имаат многу поблиски односи со мајките, а ќерките со татковците. И, исто така, се случува татковците да ги воспитуваат момчињата многу построго од девојчињата, кои ги третираат како мали принцези. Во прилог прочитајте приказна од една мајка која е горда што има татко-витез покрај неа.

„Моите тригодишни деца, Олесија и Лада, се многу различни по изглед. Некои не веруваат дека девојките се близначки. Сепак, и двете се 100% сигурни во сопствената неодоливост. И сето тоа затоа што главниот човек во нивниот живот секој ден им кажува колку се убави и ги гледа со искрено восхитување.

Двајца од најдобрите пријатели на мојот сопруг се приклучија во процесот на разгалување на девојките. Тие се самопосветени витези и систематски вршат подвизи во името на младите дами. На пример, ги виткаат на раменици или тајно им купуваат сладолед.“

„Се чини дека со толку многу внимание, младите дами треба да бидат каприциозни и разгалени, но не. На пат кон градинката, Олесија падна и се извалка – лицето ѝ беше валкано, рацете истот така. Додека тато ја средуваше, истрча едно момче и ѝ рече на ќерката: „Ама ти си убава“. Мојот сопруг ја научи Олесија да одговара на комплименти, па сега нашето разгалено бебе се насмевнува и вели: „Ви благодарам и вие сте исто така многу добро воспитани“.
Вљубениот татко не само што ја опсипува својата ќерка со подароци и комплименти, туку и постојано ја учи на нешто. Летово триото многупати одеше на риболов, девојките наскоро добро ќе ја совладаат уметноста на држење риболовен стап. Моите бебиња знаат и како да ја ставаат и истоварат машината за миење садови и машината за перење, а јас не ги научив“.

„Инаку, јас самата, како ќерка на татко ми, од детството можам да лемам и да сечкам дрва. Првото јадење во животот ме научи татко ми.
Признавам, сакам да им купувам разни подароци на своите деца. Но, мојот сопруг ме надмина дури и мене. Ќерките знаат дека во секој момент можат да добијат фигурина од нивниот омилен лик од „Paw Patrol“, па дури и плишано мече. Се чини дека треба да го земат здраво за готово и да бараат повеќе.

Сепак, го забележуваме спротивниот ефект: девојките мирно го перцепираат зборот „не“ и не реагираат ако, поради некоја причина, не го добијат она што го бараат. Можеби токму затоа што не чувствуваат недостаток ниту од подароци, ниту од внимание.

Еднаш во продавницата, Лада ме замоли да и купам лижавче. Татко ѝ и објасни дека дома има природен мармалад, повкусен е и поздрав. Но, тогаш една жена од редот реши да интервенира: „Кутро зајаче, дали си тажна што родителите нема да ти купат лижавче? На што Лада одговори: „И татко ми е во право, не можам да јадам толку многу слатки“.


„Отпрвин, бев ужасно навредена, бидејќи како мајка не правам ништо помалку за децата, а во првата година од мојот живот, од очигледни причини, направив и повеќе од тато. И тогаш си помислив: но одлично е што барем еден од родителите добива „социјални мозочни удари“. И јас сум среќна за мојот сопруг, на кој очигледно му се пријатни.

Покрај тоа, тоа е дури и корисно за мене, бидејќи нашиот татко е среќен да оди на прошетка со девојките кога јас сум премногу мрзелива. И имам многу време за себе. Затоа, не ги спречувајте мажите да бидат витези за нивните ќерки: вреди“.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.