Не пак Кина! Уште една неконтролирана кинеска ракета од 21 тон паѓа на Земјата, една година по слично фијаско

Уште една кинеска ракета без контрола предизвикува загриженост – една година откако едно од вселенските летала на Пекинг истури остатоци над Индискиот Океан.

Експертите стравуваат дека дел од ракетата Long March 5B тешка 21 тон, која беше лансирана во вселената во неделата, може да не успее целосно да изгори додека повторно ќе влезе во атмосферата на Земјата.

Потоа би паднал на површината на неизвесна локација и со голема брзина. Иако шансите да погодат остатоци во населено место се многу мали, многу експерти сметаат дека Кина презема непотребен ризик.

Најновата ракета во земјата полета од лансирното место Венчанг на јужната островска провинција Хаинан изминатиот викенд. Носеше нова лабораторија на соларна енергија, експериментален модул Вентиан, кој ќе биде додаден на растечката кинеска вселенска станица Тиангонг.

Сепак, експертите се загрижени дека делови од јадрото на ракетата би можеле да паднат на Земјата – како повторување на кинеското лансирање во мај минатата година, каде што остатоците беа расфрлани низ Индискиот Океан.

Во тоа време, администраторот на НАСА, Бил Нелсон, ја обвини Кина дека „не ги исполнила одговорните стандарди во врска со нивниот вселенски отпад“, вклучително и минимизирање на ризиците при повторното влегување и транспарентност за операциите.

Првата фаза на ракетата беше отфрлена за време на лансирањето и ќе продолжи да врти околу Земјата во текот на следните денови, бидејќи постепено ќе паѓа на површината. Експертите велат дека патот на летот е тешко да се предвиди поради флуктуациите во атмосферата предизвикани од промените во сончевата активност.

Проблемот со ракетите на Кина е вкоренет во ризичниот дизајн на процесот на лансирање на земјата. Вообичаено, отфрлените ракетни стадиуми повторно влегуваат во атмосферата веднаш по полетувањето, обично над вода, и не одат во орбитата. Сепак, ракетата Long March 5B го прави тоа.

Кина претходно ги отфрли обвинувањата за неодговорност, при што кинеското Министерство за надворешни работи соопшти дека веројатноста за оштетување на било што или било кој на теренот е „исклучително мала“.

Многу научници се согласуваат со Кина дека шансите остатоците да предизвикаат сериозна штета се мали, иако други мислат дека дизајните за лансирање како Long March 5B се непотребен ризик.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.