Не правете планови за Денот на вљубените 2046 година! НАСА предупредува дека астероид со големина на кривата кула во Пиза ќе удри во Земјата, а еве кои се можните зони на удар

НАСА предупреди дека астероид што е способен да уништи цел град со големина на кривата кула во Пиза може да удри во Земјата на Денот на вљубените во 2046 година.

На 28 февруари е потврдено дека има една од 560 шанси за удар на 14 февруари во 16:44 часот по средноевропско време – но каде ќе падне сè уште не е познато. Предвидените зони на удар се протегаат од Индискиот Океан до Тихиот Океан и од запад до источниот брег на САД – со Лос Анџелес, Хаваи и Вашингтон како можности.

 

Судирот би можел да се спореди со настанот Тунгуска од 12 мегатони што удри во Сибир пред 114 години.

Овој астероид од 160 стапки (49 метри) би предизвикал нуклеарна експлозија која би уништила голема метрополитенска област – но ако слета во шума, ќе срамни повеќе од 80 милиони дрвја.

НАСА во вторникот го објави откривањето на астероидот 2023 DW, истакнувајќи дека „потребни се неколку недели податоци за да се намалат неизвесностите и адекватно да се предвидат нивните орбити години во иднината“.

 

Веројатноста астероидот да удри во Земјата се промени во текот на изминатата недела. На 1 март, италијански астроном сподели дека НАСА покажа шанса еден спрема 1.2000, но шансите се зголемија еден ден подоцна на еден на 710 – а сега има еден на 560.

Од 7 март 2023 година, анализата на неговата орбита беше само 62 набљудувања кои опфаќаа 6,8487 дена до 4 март 2023 година. 2023 DW моментално е на врвот на ризичната листа на НАСА со 1 на скалата на Торино – што значи дека во овој момент нема причина за загриженост на јавноста.

„Рутинско откритие во кое се предвидува премин во близина на Земјата што не претставува невообичаено ниво на опасност. Тековните пресметки покажуваат дека можноста за судир е крајно неверојатна, без причина за внимание на јавноста или јавна загриженост. Аналитичарите од орбитата ќе продолжат да го следат астероидот 2023 DW и ќе ги ажурираат предвидувањата како што доаѓаат повеќе податоци“, објави НАСА на Твитер.

Додека 2023 DW седи на 1, може да достигне 10, означени како „Одредени судири“.

„Судирот е сигурен, способен да предизвика глобална климатска катастрофа што може да ја загрози иднината на цивилизацијата каква што ја знаеме, без разлика дали ќе влијае на копно или на океан. Ваквите настани се случуваат во просек еднаш на 100.000 години, или поретко“. – се вели во описот.

Сепак, НАСА забележува дека ќе ја предупреди јавноста ако 2023 DW достигне 3 на скалата.

 

Последниот значаен удар беше на 15 февруари 2013 година, познат како Челјабинск. Метеор широк 18 метри ја погоди Земјината атмосфера со енергија која се проценува на еквивалентна на 500.000 тони ТНТ, испраќајќи ударен бран двапати низ целиот свет. Предизвика голема штета и повреди повеќе од 1.600 луѓе.

И 2023 DW е повеќе од двојно поголема. Но НАСА неодамна потврди дека може да отфрли астероид-убиец од патеката кон Земјата, по нејзината успешна мисија ДАРТ во 2021 година.

 

Агенцијата го лансираше својот тест за пренасочување на двоен астероид (DART) во 2022 година за првата планетарна одбранбена мисија на човештвото, наречена „Армагедонски момент“ на НАСА. На 26 септември, светот гледаше како DART се издигнува со 15.000 милји на час кон Диморфос за да го истисне од својата орбита. И на 1 март 2023 година, НАСА потврди дека мисијата била неверојатна успешна.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • aneta напиша:

    Se moli asteroidot da ubrza malce pojche…

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.