Не сите херои носат наметки: 14-годишна тинејџерка го спасила целото семејство откако избувнал пожар во нивниот дом

Зои Џасо, 14-годишна од Индијана, го спасила своето семејство од голем пожар во нивниот дом во вторникот околу 10 часот наутро, 4 јуни.

Се разбудила од чуден мирис и го слушнала алармот за пожар.

Забележала портокалова светлина и чад како ја исполнуваат просторијата. Зои дејствувала брзо и ги одвела сите на безбедно. Таа е наречена херој поради нејзините храбри постапки.

Откако ја разбудила нејзината сестра близначка која спиела во иста соба, брзо отишле во другата соба каде спиеле нивните 3-годишни братучеди близначки и нивниот татко.

„Извикав: „Мислам дека има пожар“, а потоа сите веднаш се разбудија и излегоа“, рече Зои. Сите пет членови на семејството, вклучувајќи го и нивното куче, успеаја да излезат за помалку од една минута.

 

Пожарникарските екипи пристигнале околу четири минути подоцна

Сенди Хаф, тетка на Зои, која исто така живее во домот, била на работа кога избувнал пожарот. Таа спомена дека е благодарна за поддршката од нивната заедница, велејќи.

Причината за пожарот сè уште не е позната, но семејството на Зои верува дека нивниот изнајмен дом е „тотална загуба“. Имаат осигурување за домот, но засега остануваат со најблиските додека не ги откријат следните чекори.

 

Не носат сите херои наметки.

„Малку е страшно бидејќи беше веднаш до мене. А јас само мислев: „Што ако останам во собата уште малку? Што ќе се случеше?“, изјави Зои. По пожарот, Одборот за јавни работи во Чарлстаун ја почести Зои со монета за предизвик од градот Чарлстаун и благодарност за нејзините херојски дејствија.

„Градоначалничката Трева Хоџис за време на презентацијата објасни дека Зои се разбудила од мирисот на чад и поради нејзиното брзо размислување и дејствување, без паника, ги разбудила другите луѓе во куќата за да се погрижи сите во опасност да излезат безбедно“- напишаа тие на нивната Фејсбук страница.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *