Не знаеме кој е новиот Бонд, но еве што ќе вози: „Супер турерот“ на Астон Мартин ќе чини 215.000 евра и ќе достигне брзина од 325 км/ч

Кој ќе го замени Даниел Крег и ќе стане следниот Џејмс Бонд е тема за која жестоко се дебатира… но барем сега знаеме каков автомобил ќе вози.

 

Тоа е затоа што омилениот производител на автомобили на 007 го претстави својот најнов модел кој е предодреден да има главна улога во следниот филм од иконската франшиза – Aston Martin DB12 со брзина од 325 км/ч.

Опишан како почеток на „нова ера“, треба да биде еден од последните со бензински мотор пред легендарниот бренд да биде принуден – како и остатокот од моторната индустрија – да произведува само електрични возила.

Придвижуван од моќен 4,0-литарски V8 твин турбо бензински мотор со 680 коњски сили, „супер турерот“ може од мирување да стигне до 100 километри на час за само 3,6 секунди.

 

Сега е во продажба со првите испораки кои пристигнуваат во лето. Иако цените не се официјално објавени, купувачите може да очекуваат да платат од 215.000 евра за купето DB12 со две врати и четири седишта.

Сепак, конечниот трошок лесно ќе надмине 230.000 евра откако ќе се додадат серија примамливи „додатоци“ – вклучувајќи јаглеродни влакна, стакло за приватност и спортски седишта и мноштво персонализирани додатоци“.

Следува кабриолет верзија Volante со премија од 35.000 евра, со што основната цена е над 230.000 евра.

 

Објавувањето и претставувањето на DB12 доаѓа кога Aston Martin прославува две значајни пресвртници во 2023 година – неговата 110-годишнина и 75 години од славната линија на модели DB.

Доаѓа и затоа што креаторите на филмовите за Бонд бараат нов 007 кој ќе го замени Даниел Крег, во кој најверојатно ќе се појави и новиот DB12 на екранот.

 

Aston Martin DB12: Еве што има ново…

DB12 има поширок став, аеродинамичен профил и мускулна атлетска фигура која има за цел да ја балансира измерената агресија и незаменливата елеганција со практични рачки на вратите.

„Симболизирајќи го почетокот на возбудливата нова ера, DB12 е првиот спортски автомобил на кој се применети новите крила“

Со 680 коњи под хаубата, твин-турбо V8 моторот е 34 отсто помоќен од појдовниот DB11.

Моќта се храни преку осум-брзински автоматски менувачи, за прв пат кај моделот Aston Martin DB, електронски заден диференцијал (или „E-Diff“) за да му се даде на возачот максимален одговор за попрецизно и доследно управување, особено при кривини.

 

„Прецизно обработената шасија на возилото значи поголемо забрзување што „го подигнува нивото на возбуда при возење на нов стандард“, велат од автомобилската компанија.

Гуми Michelin Pilot 5S од 21 инчи, кои се специјално подесени со влошки од полиуретанска пена за поништување на бучавата. Тие се дизајнирани да го намалат брмчењето на патот што обично се слуша во кабината како резултат на гуми со низок профил кај поспортски модели. Напредокот треба да го намали овој често иритирачки звук за 20 проценти.

Има пет режими на возење избрани со помош на ротирачки контролер на контролната табла: „Влажно“, за очигледни сценарија; ‘GT’ за агилно крстарење; ‘Sport’ и ‘Sport Plus’ за максимална реакција на предизвикувачки патишта; и „Индивидуално“ за да го прилагодите автомобилот според желбата на возачот.

Новиот систем на суспензија со интелигентни приспособливи амортизери би требало да го направи поудобен при подолгите патувања:

За сопирачка моќност, DB12 е стандардно опремен со дискови за сопирање од леано железо, иако клиентите можат да изберат да ги надградат на помоќни карбон-керамички дискови доколку е потребно.

Луксузниот, но современ кокпит, исто така, е целосно редизајниран за да зрачи со модерен раскош – комбинирајќи чист дизајн со класична изработка и најдобрите материјали за да се нагласи просторот и да се врами новиот централен високотехнолошки инфозабавен систем.

Обложен е со ароматични, рачно шиени кожи на Bridge of Weir. Автомобилот исто така го има првиот инфозабавен систем на Aston Martin развиен внатре, кој поддржува безжични Apple CarPlay и Android Auto и користи целосно интегриран систем со повеќе екрани со помош на екрани со висока резолуција од 10,25 инчи.

Дополнителни функции со претплата

Апликацијата на Aston Martin, исто така, ќе им овозможи на клиентите да комуницираат и да се поврзат со нивниот автомобил – но по цена.

Апликацијата нуди три „пакети за претплата за поврзани автомобили“ кои се активираат бесплатно во првите три години, но мора да се платат потоа. Овие претплати обезбедуваат пристап до голем број погодни функции, вклучително и активирање на „Следач за украдени возила“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.