„Некои луѓе си купуваат облека, некои крстарење, а еве зошто јас потрошив 4000 долари само за да си докажам колку се сакам…“

Една жена е решена да му покаже на светот колку се „сака“ себеси. 30-годишната Дани решила да се прослави со тоа што ќе се омажи за себе пред своите најблиски. Таа дури приредила голема свадбена церемонија за да го одбележи важниот настан. Дани се отворила за нејзиното искуство и за тоа што ја навело да ја донесе оваа револуционерна одлука.

 

Откако го свртела својот живот и почнала да оди на терапија, Дани конечно почувствува чувство на исполнетост. Таа одлучила дека е време да се врзе со себе.

Таа објасни дека претходно не живеела за себе и признала: „Оваа свадба беше мојата шанса да почнам од почеток“.

 

Дани ја сподели својата уникатна приказна во епизодата на Д-р Фил посветена на Денот на вљубените, насловена како „Те заборавив, се омажив за себе“.

Младата жена признала дека и двајцата нејзини родители мислеле дека е „луда“ кога првпат им ја соопштила веста. Но, набрзо се предомислиле и мислеле дека идејата е кул.

 

Дани организирала свадбена церемонија на отворен простор со 9 деверици, а настанот ја чинел 4.000 долари. Таа ги поканила пријателите и семејството и сите тие биле сведоци на нејзиното застанување пред огледало во кое се подготвувала да го бакне сопствениот одраз.

 

Свадбениот службеник бил пријател на невестата, а таа ја прашала дали ветува дека никогаш нема да се откаже, да си даде милост и да се цени себеси. На тоа, Дани одговорила: „ Јас“.

Исто така, 30-годишната девојка им дала шанса на сите свои гости да се венчаат со тоа што на сите им обезбедила прстен.

 

И иако д-р Фил ја пофали Дани што се прославува самата себе, тој ја праша зошто чувствува потреба да има церемонија.

Младата жена одговорила: „Цел живот пораснав одејќи на свадби и ме учеа дека тие се за љубов, радост и посветеност. Сакав тоа да го покажам и да го споделам со моето семејство и моите пријатели.“

Таа исто така објасни: „Не секогаш си давав се што ми требаше“, па овој гест беше начин да се промени оваа реалност“.

Многу луѓе ја критикуваа Дани за ова, а таа го имаше најдобриот одговор за нив. Таа истакна: „Не постои такво нешто како претерување со славењето на себеси. Некои луѓе си купуваат облека. Некои луѓе си се честат убаво крстарење – јас, си направив свадба!“

Ние ѝ се восхитуваме на Дани за овој гест на самољубие и се согласуваме дека прегрнувањето себеси и давањето приоритет на нашите потреби е патот до вистинската среќа.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.