Неколку факти кои со сигурност не сте ги знаеле за Кристијано Роналдо, а ќе ве натераат да го сакате уште повеќе!

Кристијано Роналдо можеби е милијардер и фудбалски професионалец, но неговиот живот не бил секогаш ваков. Потекнува од сиромашно семејство и просел за храна во најблискиот „Мекдоналдс“. Поради ова, тој е многу запознаен со тоа како е да се биде во постојана потреба и сега се труди да го направи овој свет подобро место за живеење, особено за децата.

 

1. „Тој нема тетоважи бидејќи постојано донира крв“

 

За разлика од голем број негови врсници, Роналдо нема никакви тетоважи на телото. Во 2012 година, тој ја откри главната причина поради која избегнува да става мастило под кожата: „Немам тетоважи бидејќи многу често дарувам крв“.

Сѐ започна со неговиот поранешен соиграч Карлос Мартинс. Тој му рекол на Роналдо дека на неговиот син му треба редовно трансфузија на крв и коскена срцевина, а Роналдо брзо се пријавил волонтер. Оттогаш, тој стана чест донатор и охрабрува и многу други да донираат.

 

На луѓето со тетоважи им е дозволено да даваат и крв. Но, новите тетоважи можат да влијаат на донациите и да предизвикаат претпазлив период на чекање од некаде помеѓу 6 и 12 месеци. Роналдо сфатил дека неговата помош можеби е потребна денес и секоја минута е важна, па решил да не ризикува толку долго чекајќи.

Во 2015 година, тој рече: „Сите ние можеме да направиме разлика со дарување крв. Секоја донација може да има корист до 3 лица во итни ситуации и долгорочни медицински третмани. Затоа сум ентузијаст да ја подигнам свеста за важноста на дарувањето крв и да ги охрабрам луѓето ширум светот да станат доживотни крводарители и да помогнат да се спасат животи “.

 

 

Кога станува збор за донации на коскена срцевина, многу луѓе мислат дека тоа е нешто што е предизвик да се направи. Но, самиот Роналдо вели дека тоа не е ништо повеќе од вадење крв и дека не боли. „Го направив тоа пред многу години“, рече тој, „и ако треба да го повторам тоа, ќе го направам затоа што ова е многу сериозна болест за многу деца и треба да им помогнеме“.

 

2. „Роналдо му помогнал на семејство погодено од цунами и го школувал детето“

Малиот Мартунис имал само 7 години кога огромни бранови поради големиот подводен земјотрес на 26 декември 2004 година, ги погодија плажите Банда Ачех во Индонезија. Мартунис бил одвоен од семејството, но успеал да го преживее цунамито.

 

 

Бидејќи Мартунис играл фудбал непосредно пред да го однесат брановите, бил пронајден како го носи дресот на Португалија со името на Роналдо на него. Сликата од малиот преживеан стана вирална. Приказната на Мартунис толку длабоко го инспирирала Роналдо што решил да му помогне на момчето.

Фудбалската ѕвезда наводно платила за образованието на Мартунис, а целиот тим на Португалија дал пари за да помогне во обновата на домот на неговото семејство. Момчето го запознало својот херој 3 години подоцна, а во тоа време Роналдо рекол: „Верувам дека многу возрасни дури и не би можеле да се справат со она низ кое тој поминал“.

 

3. „Тој ја продал својата Европска златна копачка и направил училишта во Газа“

Во 2011 година, Роналдо ја доби Европската златна копачка. И наместо да ја задржи наградата како уште еден незаборавен трофеј, тој ја продаде на аукција и собра неверојатни 1,2 милиони долари. Сите средства беа наменети за изградба на неколку училишта во Газа.

 

4. „Често им помага на неговите млади обожаватели“

 

Во 2009 година, тој слушнал за приказната на Нухузет Гилен, 9-годишно момче со рак во терминална фаза. Роналдо испрати возач да го донесе целото семејство на момчето во хотелот во кој тој и неговиот тим во тој момент престојуваа.

Тој се пошегува со момчето веднаш откако излезе од лифтот, велејќи: „Не сакаш да кажеш ништо?“ А потоа го повика момчето да го гледа натпреварот во неговата приватна ложа. Тој дури и го посвети својот гол на Гилен и му го подари дресот по натпреварот.

 

Роналдо потоа разговарал со таткото на момчето. За жал, не можеше многу да се направи во неговата состојба. Сепак, имаше експериментален третман во САД за кој Роналдо одлучи да плати.

Тој исто така понудил да ги плати сите лекови и третмани на момчето во приватен медицински центар и тоа го правел повеќе од една година. Но, состојбата на Гилен сепак се влоши и тој за жал почина во март 2013 година.

 

Во 2014 година, тој помогна на друг млад навивач. Неговата мајка побарала од Роналдо да му подари кошула на нејзиниот 10 годишен Ерик Ортиз Круз, кој имал кортикална дисплазија. Роналдо ја плати почетната операција на мозокот и се понуди да ги покрие трошоците за сите дополнителни третмани. Иако овој пат не беше потребен понатамошен третман и се помина во најдобар ред.

Сè на сè, Роналдо сака да комуницира и да им помага на своите поддржувачи, особено на децата. Како што еднаш рекол: „ Децата се и секогаш ќе бидат најдоброто нешто што светот може да го понуди и ние мораме да ги заштитиме по секоја цена. Поддржувачите се и секогаш ќе бидат најдобри во фудбалот и ние мора да го почитуваме сето она со кое се соочуваат и поднесуваат“.

 

Навраќајќи се на времето кога Роналдо и самиот бил дете, тој сè уште не заборавил на 3 жени кои тогаш му давале храна. И тој не се откажал од потрагата по нив, надевајќи се дека ќе им врати за сета нивна добрина.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.