Нема новогодишни подароци! Од Ким Кардашијан до Мила Кунис и Ештон Качер – сите ѕвезди кои го прескокнуваат празничниот шопинг за да ги задржат своите деца „приземјени“

На крајот на празничната сезона сите сме во брзање за да го најдеме совршениот подарок за членовите на семејството. Сепак, некои познати личности одлучија да го прескокнат стресот, а истовремено се обидуваат да ги научат своите деца вредна лекција пред Божиќ.

 

 

Ѕвездите како Ким Кардашијан, Мила Кунис и Ештон Качер и Дру Баримор во последните години споделија како се обидуваат да се фокусираат на поважните работи во животот, наместо на насобраните подароци.
Во 2017 година, 42-годишната Ким откри дека таа и нејзиниот тогашен сопруг Канје Вест (45) се воздржуваат од богатите божиќни купувања.
„Ние не купуваме подароци“, рече таа за „Allure“. Канје и јас зборуваме за тоа цело време, за тоа да не купуваме премногу и да се трудиме да бидеме што е можно поприземни и добро воздржани“.

 

Ким тогаш дури тврдеше дека „повеќе не сака подароци“.
Истата година, Мила Кунис сподели со „Entertainment Tonight“ дека таа и нејзиниот сопруг Ештон Качер вовеле политика за без подароци, додека нивните деца биле мали, бидејќи не можеле да бидат во чекор со купувањето на подароци од другите членови на семејството.

„Нашата традиција не е подароци за децата. Го воведуваме тоа оваа година бидејќи кога децата се помлади од една година, тоа навистина не е важно“, вели Мила.

„Минатата година кога го прославивме Божиќ, Вајат имаше две години и беше премал. Ништо не му дадовме – тие што му купуваа подароци беа бабите и дедовците“, продолжи таа. „Детето повеќе не ги цени подароците. Тие дури и не знаат што да очекуваат; тие само очекуваат работи“.

 

 

„Им кажавме на нашите родители: „Ве молиме – ако треба да им дадете нешто, изберете еден подарок. Во спротивно, би сакале да земеме добротворна донација, во Детската болница, домашно милениче или што и да е. Тоа е нашата нова традиција“, објасни таа.

Дру Баримор исто така беше меѓу ѕвездите кои неодамна се отворија за нивните минимални празнични подароци.

Додека зборуваше со „Е.Т.“ претходно овој месец, таа ја сподели својата желба да им даде на своите ќерки – Олив (10) и Френки (8) – искуства што го збогатуваат животот, наместо физички подароци.

„Не им купувам подароци, што мислам дека на нивната возраст не ги сакаат, но велам: „Мислам дека ќе се сеќаваме на местото и фотографиите и искуството и тоа е она што сакам да ви го подарам“, вели таа.

 

 

„Тие добиваат многу работи во текот на годината, па јас не сум како некоја чудна, строга, ладна мајка која вели: „Нема да добиеш никакви подароци!“ – појасни таа. „Едноставно чувствувам дека подобар подарок би бил животен спомен. Попрво би инвестирала во тоа отколку во куќа за кукли или слично. Сè се изедначува и е во ред“.

Ѕвездата на „Лагуна Бич“ и „Хилс“, Кристин Кавалари не си дала завет за давање подароци за Божиќ, но не се плаши благо да ги казни своите деца доколку се однесувале лошо пред празникот.

„Додека растевте, џуџињата доаѓаа секој ден пред Божиќ, и ако бевте добри, тие ќе ви остават нешто малку во чорапот, а ако бевте лоши, добивавте јаглен“, рече таа за своето воспитување за „Us Weekly“ во 2018 година.

Сега, таа ја продолжува традицијата, а секое нејзино дете кое било лошо ќе најде јаглен наместо дополнителни подароци во чорапите“.

„Тоа е добар начин да ги задржите вашите деца приземјени и да ги натерате да се однесуваат најдобро“, додаде таа.
Фил МекГроу, попознат како д-р Фил од неговото истоимено телевизиско шоу, ги повика своите гледачи да го ценат квалитетното време со семејството наместо материјалните добра, за време на една епизода од 2015 година.

„Не треба да им купувате материјални добра за да создадете врска“, рече поранешниот клинички психолог. Наместо опипливи подароци, поминете малку време заедно. Внимавајте да не ги учите дека емоциите можат да се излечат со одење до трговскиот центар“.

 

  • Denko напиша:

    koja perverzija
    kurvata ne im kupuva poklni za nova godina, a kerka i ja oblaka vo iljadnici dolari obleka…
    od vakvinepismeni koi so porno film dole do pari, preku karo

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *