Нема повеќе „заглавив во гужва“- Најдете друг изговор за доцнење затоа што пристина ЛЕТЕЧКИ ВЕЛОСИПЕД со 100км/час и е нашата иднина!

Летечкиот мотоцикл кој може да патува со 100 километри на час до 40 минути го имаше своето деби во САД оваа недела на Северноамериканскиот автомобилски саем во Детроит. Ховербајкот е дело на Aerwins, компанија со седиште во Делавер која произведува дронови и беспилотни возила.

 

Xturismo моментално чини 777.000 долари, иако Aerwins вели дека ќе развие помал модел следната година, како и целосно електричен модел во 2025 година кој ќе се продава за околу 50.000 долари.

Тад Скот, копретседавачот на саемот за автомобили, неодамна го зеде ховербајкот да го повози.

„Се чувствувам како да имам буквално 15 години и штотуку излегов од „Војна на ѕвездите“ и скокнав на нивниот велосипед“, изјави тој.

„Толку сум возбуден. Тоа е прекрасно. Беше возбудливо. Полетувањето и слетувањето е удобно. Нема непредвидливи моменти, едноставно се оди како подмачкано“.

Не е изненадувачки што извршниот директор на Aerwins, Шухеи Комацу, ги сакал филмовите од „Star Wars“ како дете. „Сакав да направам нешто од филмот реално“, изјави Комацу.

Ховербајк е на продажба во Јапонија – која не го класифицира како авион и затоа не бара дозвола за да го управува – од минатата есен. Сепак, поради строгите прописи за таквите машини во Јапонија, на XTurismo сè уште му е дозволено да лета или лебди само на тркачките патеки.

Во јануари компанијата соопшти дека планира да произведе само 200 единици.

Xturismo, кој се развива во последните две години, тежи 660 килограми и е долг околу 12 стапки. Дебито на hoverbike доаѓа во време кога големите компании се обложуваат дека јавноста на крајот ќе ги прифати роботските воздушни таксиња.

Во меѓувреме, Комацу рече дека верува оти потрошувачите ќе ги купат ховербајковите на неговата компанија за рекреација и дека владите би можеле да ги купат за спроведување на законот или за проверка на инфраструктурата.

„Се надевам дека во иднина луѓето ќе го користат секој ден“, изјави тој.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.