Немаат доволно пари па мора вака: Картите за дебито на Лионел Меси во Њујорк се продаваат за над 20.000 долари

Навивачите кои се надеваат дека ќе го видат дебито на Лионел Меси во Големата фудбалска лига се соочуваат со тоа што ќе мора да платат неверојатна сума од повеќе од 20.000 долари за карта.

 

Меси уживаше во неверојатен почеток на животот во Соединетите Држави, постигнувајќи 10 гола во неговите први седум натпревари и го предводеше Интер Мајами до славата во Лига Купот.

Билетите за саботното финале во Насвил – во распродадениот парк Геодис – чинат по најмалку 450 долари, а побарувачката е слично висока во Њујорк.

Во понеделник – речиси една недела од денот на играта – билетот со најниска цена (вклучувајќи ги сите такси) на веб-страницата Gametime чинеше неверојатни 610 долари.

 

На другиот крај на вагата, седиштата со највисока цена беа за 17.554 долари по седиште. Откако ќе се додадат даноци во вредност од речиси 6.000 долари, вкупниот трошок е 23.528 долари.

 

Пред да лета за Њујорк, Меси ќе се обиде да го продолжи својот совршен почеток на животот во Мајами во полуфиналето на Отвореното првенство на САД против Синсинати во среда навечер.

Одговорност на локалните клубови е да ја градат својата база на навивачи. Лигата нема да им каже што да прават кога некој друг ќе дојде во градот. Знам што би правел кога би бил тренер или генерален менаџер. Да бев претседател на некој клуб и да го слушнам. Џим Кертин да го каже ова во Филаделфија (јас би рекол): „Дојди овде и поддржи го твојот тим“. “, изјави тој за ESPN.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *