Немаат пари сами да си купат па БМВ се сожали и им даде БЕСПЛАТНИ автомобили на шпанските гиганти, вкучувајќи ги Карим Бензема и Лука Модриќ, во вредност од по 125.000 евра. Еве што избраа…

Ѕвездите на Реал Мадрид се префрлија на електрични автомобили откако им беа дадени бесплатни автомобили БМВ како дел од спонзорскиот договор меѓу клубот и германската компанија.

Играчите, вклучувајќи ги Карим Бензема и Лука Модриќ, и менаџерот Карло Анчелоти, се меѓу примателите на целосно електричните BMW iX или i4. Цените за BMW iX започнуваат од околу 81.000 евра и може да чинат до 125.000 евра додека i4-ите чинат помеѓу 60.000 и 75.000 евра.

Тие можеа сами да си изберат модел и боја откако автомобилите им ги обезбеди БМВ. Играчите претходно возеле автомобили Ауди за време на долгогодишното партнерство на клубот со компанијата, кое заврши по речиси две децении претходно оваа година.

Се смета дека Реал се откажа од договорот со Audi, кој започна во 2003 година, откако не успеа да се договори за нов договор по преговорите. Шпанските гиганти потоа склучија партнерство со BMW. Точните детали не се откриени, но локалните медиуми тврдат дека германскиот производител на автомобили му плаќа на Реал околу 7.5 милиони евра годишно.

Сепак, голем број познати имиња на Реал Мадрид ќе мора да почекаат да ги возат своите нови автомобили, бидејќи поголемиот дел од првиот тим оди во Катар на Светското првенство.

ЕВЕ ШТО ИЗБРАА…

Карло Анчелоти – i4 во сино

Карим Бензема – i4 во црно

Лука Модриќ – iX во црно

Тони Крос – iX во црно

Винисиус Џуниор – iX во црно

Тибо Куртоа – i4 во црно

Aurelien Tchouameni – i4 во сино

Марко Асенсио – i4 во црно

Дејвид Алаба – i4 во сребро

Eder Militao – i4 in black

Дани Карвахал – iX во црно

Антонио Рудигер – iX во сребро

Ферланд Менди – i4 во сива боја

Дани Себалос – i4 во сребрена боја

Родриго – iX во сино

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.