Како археолозите дошле до неочекувано откритие во мистериозна гробница на Античка Македонија

Во 1977 година, за време на ископувањата во Кутлеш во Егејска Македонија, археолозите пронашле античка гробница.

На фасадата имало фреска со сцена на лов, а мермерната врата што води внатре не била скршена. Внатре, археолозите пронашле сребрени и бронзени садови, статив, шлем со ликот на Атина, остатоци од штит украсен со злато, мечеви, врвови на копја, оклопи обредени со злато и други работи.

Тука била и пронајдена Ѕвездата на Кутлеш. Ѕвездата се користеше за време на Кралство Македонија и во Република Македонија од јули 1992 до 1995 година кога е сменето со денешното македонско знаме. Денешното македонско државно знаме е стилизирана верзија на Ѕвездата од Кутлеш, со осум краци наместо шестнаесет.

 

Мермерните и златните саркофази биле отворени и во внатрешноста биле пронајдени кремираните човечки останки, завиткани во виолетова ткаенина, над кои бил положен венец.

Приближниот датум на погребување е 4 век п.н.е. д. Возраста на закопаното лице (најверојатно маж) се движело од 35 до 55 години. На лицето имал повреди здобиени во текот на животот – залечен удар на десниот очен отвор и фрактура на десната зигоматична коска.

Научниците се сетиле дека таткото на Александар Македонски, кралот Филип Втори, изгубил око како резултат на стрела за време на битката. После тоа живеел уште 18 години додека сопствениот телохранител не го избодел во градите. Покрај повредите на черепот, постоела и хронична патологија на ребрата – Филип можел да ја добие оваа повреда во 345 година п.н.е. д. кога бил застрелан во десната клучна коска.

Земајќи ги предвид добиените информации, научниците направиле неколку реконструкции на изгледот, а она што го направиле, според историчарите, е многу слично на познатите слики на македонскиот крал Филип Втори.

 • Ljube напиша:

  Fala na timot na Motika za pravilno i korektno objasnuvanje na temata. Ima mnogu da se zboruva i otkriva na istata. Nekogas mnogu odamna ne bivalo. Sega za zal ne ne biva. Ama ke go preziveeme i ova. Najvazno e da ne zaboravime koi sme.

 • Kremiranje напиша:

  внатрешноста биле пронајдени кремираните човечки останки
  КРЕМИРАНИ?

 • Mimi напиша:

  Останките се кремирани,затоа што во Античка Македонија кремирањето било погребен ритуал.Ако човекот,кој бил кремиран,бил некој големец: крал,генерал( воопшто,носел оружје ) оружјето се виткало ритуално,за душата да се смири и да не бара ,, крвнина”-одмазда,да не биде повторно употребено и да не се изгуби името на неговиот сопственик.Коските се собирале во пурпурна или виолетова ткаенина,се полевале со вино и се ставале во саркофаг.

 • Винко напиша:

  Да не си го знаеш своето потекло е многу глупаво

 • toni напиша:

  vrska nema so fuilip kurvi gjaolski

 • Wtf напиша:

  Гробницата е на Филип V а не на Филип II

 • СД напиша:

  Нема врска.Повредата не е повреда туку од кремирањето е оштетување.Наодите внатре се од после мисијата на Александар трети поклони.Се работи за гробница на Филип трети Архидеј постар брат на Александар.Ова е вистината за гробот два.Гробот еден има костур кој коски биле расфрлени од крадци на гробницата при што имало дуел меѓу крадците и во гробницата има костур од еден убиен.Таа гробница без богати наоди ограбена и со фрески на судовите се предпоставува дека е постара и дека костурот на покојникот му припаѓа на Филип втори татко на Александар трети

 • Коментирај анонимно

  Напиши одговор на Винко Откажи одговор

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.