НЕРЕАЛНО: Неверојатниот момент кога 13 годишната Луси, која е слепа и со аутизам, ги „маѓепсува“ луѓето со својот настап на крунисувањето на кралот Чарлс

Десетици илјади гледачи на концертот за крунисувањето на кралот Чарлс останаа без зборови, кога 13-годишното девојче, Луси, која е слепа и аутистична ги имаше своите 5 минути.

 

 

Пијанистката, кој е дел од покровителството на кралицата Камила, „Amber Trust“, беше еден од талентите избрани да настапи на концертот што се одржуваше во замокот Виндзор.

 

 

Свирејќи ја изведбата на Баховиот прелудиум, тинејџерката предизвика насмевки и аплауз од принцезата од Велс и принцезата Шарлот, оставајќи ги новокрунисаните крал и кралица без зборови.
Нејзината мајка Кендис Илингворт блескаше додека гордо седеше до својата талентирана ќерка додека ја воодушевуваше публиката. Неверојатната изведба на слепиот девојчето дојде само неколку месеци откако Луси ги стопи срцата со нејзиниот победнички настап за серијата „Пијано“.

 

 

Луси, која е родена со канцерогени тумори во очите и е главно невербална, ги остави вчудоневидени 20.000 луѓе кои седеа во толпата во замокот Виндзор, а оние што гледаа од дома беа подеднакво воодушевени од трогателната изведба.

Тинејџерката исто така има дуплирање на хромозомот 16 што предизвикува аутистични особини, доцнење во развојот и интелектуална попреченост.

 

Зборувајќи по победата во шоуто, нејзината мајка Кендис, која присуствуваше на вечерашниот настап покрај неа, рече: „Отсекогаш знаев дека една вечер ќе биде на голема сцена. Им реков на продуцентите: „Во мојата ќерка го видовте она што јас го гледав со години“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.