Несекојдневна појава која може да биде опасна: Статичен електрицитет во пустина

Ова е резултат на високо електрично поле во атмосферата, веројатно поради грмотевиците во областа и ветерот што го дувал песокот во пустината наоколу. Кога песокот лета наоколу, има судири на честичките од песок кои исто така создаваат статички полнеж.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *