Неверојатни слики: нов остров излезе од морето по ерупција на подводен вулкан

Ерупциите на подводниот вулкан доведоа до формирање на нов остров. Минатото лето на брегот на Јапонија почна да еруптира вулкан, прв во регионот од 1986 година. Се дозна дека на брегот на Иво Џима се појавил нов остров. Тоа беше место на голема битка за време на Втората светска војна.

 

Претходно беа откриени нови острови во областа, но сите се потопуваат за неколку месеци поради суровите услови на морето. Ова ново островче е прво во регионот од 1986 година. Официјалните лица издадоа предупредувања за чад и големи наслаги од пепел додека продолжуваат ерупциите.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *