Невестата ги замолила младоженецот и гостите да стават превез на очите, додека таа оди до олтарот. Еве ја причината зошто!

Луси Едвардс, млада жена од Англија, неодамна го раскажа своето уникатно свадбено искуство. Невестата го повика не само нејзиниот иден сопруг, туку и нивните блиски роднини и пријатели да носат превези на очите. Овој несекојдневен момент беше документиран во емотивно видео кое стана вирално на „TikTok“.

 

 

Луси имала оштетен вид на 17-годишна возраст. Губењето на видот на Луси се случило за време на нејзините тинејџерски години поради ретка генетска состојба позната како инконтиненција пигменти. Видеото прекрасно ја доловува срдечната средба меѓу неа и нејзиниот сопруг Оли пред олтарот. Имено, секој присутен во собата, вклучително и гостите, носеле црни превези, овозможувајќи им накратко да зачекорат во нејзиниот свет и да го разберат нејзиниот живот.

 

 

 

27-годишната невеста го прослави спојувањето со Оли на мала, интимна свадбена церемонија одржана во „Kew Gardens“ во Лондон. Во потресното видео, Луси е елегантно облечена во бела венчаница и вел, елегантно држејќи невестински букет.
Видеото започнува со излегувањето на невестата од белото такси, придружувана од нејзиното семејство и деверушите кои пружаат помош додека се движат кон церемонијата каде што е нејзиниот иден сопруг. Додека групата продолжува заедно, верното куче водич на Луси, госпоѓица Моли, украсена со бели цветови и мал бел фустан, верно останува покрај неа.

 

 

Снимката ја доловува  Моли, која води низ патеката, а Луси внимателно ја следи, а нејзиниот татко обезбедува придружба. Лицето на Луси зрачи од радост додека таа оди кон Оли.
Двојката разменува срдечни насмевки додека се прегрнуваат со љубов, при што Оли ги користи рацете за деликатно да ја истражува венчаницата на Луси – гест што му овозможува да ја перцепира на ист тактилен начин како што самата Луси би го „видела“ нејзиниот сопствен фустан.

 

 

Во еден трогателен момент, гостите почнуваат да ги вадат своите врзани очи, многу од нив фасцинирани од ова уникатно искуство. Сепак, Оли избира да ги задржи своите врзани очи, а солзите му течат по лицето.
Луси на социјалните мрежи ја сподели оваа извонредна снимка, придружена со искрена порака: „Значи, ова е моментот кога ги врзав очите на сите мои гости и отидов по патеката на денот на мојата венчавка. Јас и Оли мислевме дека би било навистина добра идеја да му ги врзам очите исто така, бидејќи кога стигнав до крајот, а татко ми ја подаде мојата рака на Оли, тој можеше да ја почувствува мојата венчаница на точен начин како што јас ја чувствував кога првпат го носев“.

 

 

„Тоа беше толку важно искуство за нас двајцата, иако Оли не е слеп. Мислевме дека е навистина важно за него и за сите мои гости да искусат како ми е мене во најважниот момент од мојот живот досега“, продолжи таа.

Ова возбудливо видео собра над 300.000 лајкови и доби илјадници коментари.

Меѓу нив, едно лице напиша: „Штотуку ни беше кажано дека моето тригодишно дете ќе го изгуби видот и се надевам дека ќе најде некој што го сака вака. Патем, ти си убава“. Друг сподели: „Младоженецот што паѓа на колена додека те гледа како невеста – како што гледаш – е момент од бајките“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *