Невидени растенија кои веднаш ќе ги посакате или ќе посакате да избегате од нив

Во светот има повеќе од 400 илјади растителни видови, па дури и страствен ботаничар едноставно не може да ги знае сите. И понекогаш наидуваме на прилично мистериозни примероци веднаш под нашите нозе: во нашата сопствена градина или во ливадата во близина на куќата. Затоа, би сакале подобро да ги проучаме, бидејќи некои можеби не се толку безопасни.

Ние ќе покажеме колку невидени претставници на флората кои нè опкружуваат.

1. Изгледа како мала лубеница, но поради некоја причина повеќе не расте.

„Значи, тоа е тексашка тиква“.

 

2. Мајката на дечко ми го даде ова растение. Јас го нареков цветот на лилјакот.

„ Тоа е такка шантриер, но најчесто се нарекува цвет на лилјак“.

 

3. Неразбирливо тркалезно овошје со некои влакна внатре.

„Пред вас е Calotropis procera. Патем, неговиот млечен сок е многу отровен“.

 

4. „Не можам да разберам какво растение сретнав меѓу карпите“

Притаен чакал е многу чест на Алпите“.

 

5. Утрото забележав цвет во дворот, но не знам како се вика.

„Тоа е пасифлора“.

 

6. Што не е во ред со лубеницата? Купив обична лубеница. Отпрвин мислев дека е едноставно незрела, но црните семки ме збунија.

„Тоа е среќа! Добивте супер ретка кремаста лубеница од Саскачеван. Има неверојатен вкус!“

 

7. Може ли некој да ми каже што е ова вонземско растение?

Marchantia polymorpha. Патем, се користи во проекти за пошумување по пожари за да се спречи ерозија на почвата“.

 

8. Го најдов ова нешто на дршка од пченката.

Пченкарен талог. Тоа всушност се јаде и се смета за деликатес“.

 

9. Каков вид неразбирливо овошје е ова?

Ernandiya или фенер дрво. Нејзините семиња содржат масло кое може да се користи за правење свеќи“.

 

10. Забележани мешунки што никогаш порано не сум ги видел.

„Ова е cynofalla“.

 

11. Некој вид лоза. Многу личи на мини чери домати.

Solanum dulcamara, таа е отровна и опасна за луѓето“.

 

12. Судејќи по висината на дрвото од кое паднало ова нешто, веројатно било засадено уште пред да постои Интернетот.

„Ова е конус од дрвото Bidwill Araucaria. Ако се пржи или динста со лук и сол, ќе испадне многу вкусно“.

 

13. Потребна е помош за да се идентификува ова мистериозно дрво?

„Ова е Банксија. Вид на дрво кое расте во источниот предел на Австралија“.

 

14. Еден пријател го одгледува ова чудо, а ние не знаеме што е тоа.

„Ми се чини дека ова е американски лаконос. Отровно, но убаво“.

 

15. „Немам поим што е тоа. Жив и здрав е, но изгледа малку мртов“.

„Се нарекува калоцефалус, или грмушка од перница“.

 

16. „Еве што најдов. Мислам дека е јасно што сакав да прашам..

„Нежно исцедете го цветот и измијте ја косата со сокот. Шик мирис, бидејќи пред вас е зерумбет ѓумбир

 

17. Дали е ова некаква боровинка?

„Баба ми правеше желе од овие бобинки, но сите бобинки мора да бидат виолетови, тогаш ќе бидат вкусни. И тоа е добар лек за инсекти“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.