НИКОГАШ НЕ Е ДОЦНА: Апо Ванг-Од (106), најдолговечната уметничка за тетоважи на светот, стана најстариот модел на насловната страница на „Вог“

Апо Ванг-Од, 106-годишната Филипинка и легендарен уметник за тетоважи, влезе во историјата како најнов модел на насловна страница за „Вог“ Филипини. Ванг-Од стана позната по своите култни тетоважи и во нејзиниот живот тетовирала повеќе жени отколку мажи. Што е најважно, таа сега го пренесува целото свое знаење за да ги одржи живи нејзината култура и уметност.

 

1. „Вог“ доби ново лице за насловна

 

„Вог“ Филипини влезе во историјата со својот најнов модел на насловна – Апо Ванг-Од, позната и како Марија Огај. Со 106 години, таа е домородна Калинга и легендарен уметник за тетоважи, кој потекнува од планинското село Бускалан.

 

 

Ванг-Од ја практикува традиционалната техника на тетовирање наречена баток уште од тинејџерските години, користејќи само остар стап и саѓи од јаглен. Нејзината вештина и посветеност на нејзината уметност и дадоа широко распространето признание, што ја прави вистинска инспирација за многумина.

 

2. „Многу луѓе ширум светот доаѓаат да ја видат“

 

Славата на Ванг-Од не само што ја стави на мапата, туку и помогна да се привлече вниманието кон малото рурално село Бускалан. Туристи и ентузијасти за тетоважи од целиот свет доаѓаат да ја посетат, придонесувајќи за растот на локалната економија.

 

 

А најдобриот дел е што Ванг-Од не ги задржува своите вештини за себе, бидејќи го пренесува своето знаење на нејзините внуци, Грејс Палицас и Елјанг Виган, обезбедувајќи дека традиционалната уметност на мамбабаток ќе продолжи да напредува со генерациите што доаѓаат.

 

„Вог“ Филипини твитна дека Апо Марија „Ванг-Од“ Огај ја отелотворува издржливоста и раскошот на филипинскиот народ. Како последен преостанат мамбабаток од нејзината генерација, таа вешто ги врежала на кожата на луѓето симболите на племето Калинга кои претставуваат храброст, цврстина и убавина.

 

Ванг-Од не планира наскоро да го прекине нејзиниот занает. Во интервју за „Vogue“, таа ја откри својата намера да продолжи да создава тетоважи се додека е физички способна.

 

 

Таа, исто така, ја изрази својата подготвеност да ја сподели својата уметност со посетителите оддалеку, изјавувајќи се на јазикот Бут, „Кога посетителите ќе дојдат од далеку, ќе им го дадам татакот Бускалан, татак Калинга додека моите очи можат да видат“.

 

3. „Таа собори рекорд со тоа што стана најстарата жена на насловна на „Вог“

Главниот уредник на „Vogue“ од Филипините, Беа Валдес, сподели дека одлуката да се стави таа на насловната страна била едногласна меѓу вработените. Тие веруваат дека Ванг-Од ја отелотворува убавината на филипинската култура, што е еден од нивните идеали. Според Валдес, концептот на убавина треба да вклучува различност и инклузивност, а тие се надеваа дека ќе ја истакнат убавината на човештвото преку оваа насловна страница.

Појавувањето на насловната страница на „Vogue“ на Филипините го собори рекордот за најстар модел на насловна страница на магазинот, кој претходно го држеше Џуди Денч, која се појави на предната страна на британскиот „Vogue“ во 2020 година на 85-годишна возраст. Овој подвиг само го надополнува наследство како влијателна фигура во зачувувањето на традиционалната уметност на баток и претставувањето на убавината на филипинската култура.

 

Гледајќи го животот и наследството на Ванг-Од, можеме да го видиме богатството и убавината на филипинската култура. Нејзиното мајсторство на традиционалната техника на тетовирање наречена баток и нејзината посветеност да ја зачува е навистина извонредно. Приказната на Ванг-Од е потсетник за тоа колку е важно да се слават и почитуваат традициите и обичаите кои сите нè прават единствени.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.