„Никогаш не ни недостасува цивилизација, не сакаме гужви“. Погледнете како живее овој млад пар на сред пустина веќе 2 години!

Витни Њукирк (33) и нејзиниот сопруг Трент (26) се преселиле од Милвоки, Висконсин, на повеќе од 2.000 километри подалеку, во Националниот парк Џошуа Трво, Калифорнија во август 2020 година.

Тие го документираат нивниот уникатен начин на живот на социјалните мрежи и покажуваат како е да се биде надвор од цивилизација.

 

По две години живеење надвор од цивилизација, Витни вели дека „никогаш не и недостасува цивилизација“, тврдејќи: „Ги сакам луѓето, но не сакам големи гужви“.

 

 

Откако го отфрлила животот од 9-5 пред повеќе од две години, кога Трент ја загубил работата поради пандемијата, парот патувал низ американските национални паркови пред да се пресели во Калифорнија.
Националниот парк Џошуа Трво се состои од две пустини, Соноран и Мохаве.

Во март 2021 година, брачниот пар купил земјиште од 2,3 хектари за 8.000 евра за да го изгради својот нов дом.

 

 

Тие, исто така, купиле јурта дизајнирана по нарачка за 20 илјади евра и инвестирале во резервоар за вода од 2.300 галони, за да започнат.
На јуртата и биле потребни три месеци дизајн и планирање. Двојката морала да вози повеќе од 14 часа за да ги земе деловите од една компанија во Котиџ Гроув, Орегон, пред да потрошат уште три недели за да ја состават структурата.

Била потребна уште една година реновирање за да се претвори јуртата во простор за живеење со функционална бања и кујна.

 

Сега практично завршена со нивниот проект, Витни рече дека се чувствува како да е на врвот на светот.
„Најдобар начин на кој можам да го опишам чувството кога завршивме беше дека буквално се чувствував како да стојам на врвот Монт Еверест“, рече таа.

Двојката што живее во пустината не е поврзана со струја и го добива својот електричен погон од соларни панели што самите ги инсталирале, а целиот систем чинел 12 илјади евра.

 

Тие, исто така, имаат систем за домашен биогас, користејќи храна, па дури и човечки отпад за да создадат гас, кој го користат за готвење со помош на нивната фритеза и шпорет.

Витни рече: „Никогаш не ми недостасува цивилизација, ги сакам луѓето, но не сакам големи гужви.

„Сега едноставно се чувствуваме финансиски многу послободни и поблиски до природата“.

Тие велат дека патувањето им помогнало да разберат многу повеќе за природата и било неверојатно исполнето.

Трент работи од дома како инженер за механички дизајн за нова компанија, додека Витни ги води социјалните мрежи на парот каде што го документираат нивниот начин на живот надвор од цивилизација.

Витни откри дека морале да се прилагодат на животот со помалку вода – иако сè уште можат да се тушираат секој ден и да ги мијат садовите.

„Планираме да ископаме бунар, но тоа е скапо и доста опасно да се направи самостојно“, објасни таа.
Тие планираат да инсталираат топла вода во наредните месеци бидејќи пустинскиот начин на живот значел дека не им е потребна во текот на летото.

Благодарение на неделниот пазар на фармери во блискиот град Џошуа Три, Витни и Трент можат да набават свежи и „висококвалитетни“ производи.

Витни вели дека има и „Волмарт“ во близина, за сите други набавки што можеби ќе им бидат потребни.

Сепак, нивната напорна работа не дошла без никакви неуспеси, бидејќи Витни вели дека имало време кога мислела дека тоа никогаш нема да се случи.

„Имаше момент кога мислев дека сме луди“, рече таа, „главно затоа што се случи топлотен бран кога ја започнавме изградбата и влијаеше на температурата во пустината до 115 степени Целзиусови.

„Многу е суво и многу брзо се дехидрирате. Нашата патничка приколка не можеше да ја издржи жештината. Тоа се случуваше два месеци и мислевме дека нема да го завршиме тоа“.

Тие веруваат дека нивниот потег бил добра инвестиција бидејќи соседната површина сега чини 65 илјади евра.

  • Stoajn напиша:

    115 степени целзиусови. Ххахахаха ебати translate-ботовите

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.