Ништо не може да до запре: Човек си направил „бротче” дома и решил да го премине океанот од Флорида до Лондон

Светот е полн со луѓе кои се стремат да ги освојат своите врвови, да направат нешто уникатно и неверојатно. Некои од нив одат до крајни мерки за да се прогласат за значајни и да остават свој белег во историјата.

Така, 44-годишниот маратонец Реза Балучи реши да го запише своето име во аналите на извонредни подвизи, обидувајќи се да го помине Атлантскиот Океан од Флорида до Лондон. Алатката за постигнување на неговата цел беше домашна направа што личи на „тркало за верверица“.

 

Овој уникатен уред е цилиндрична цевка со сечила кои навидум би му овозможиле ефикасно да се движи низ површината на водата. Неверојатно, но вистинито: Балучи успеал да патува 90 наутички километри пред да биде запрен од американската крајбрежна стража кај островот Тајби.
Сепак, приказната не завршува тука. Балучи бил толку страстен за својата мисија што одбил сѐ, дури и се заканил дека ќе се разнесе. За среќа, тој немал бомба.
И покрај неговата истрајност, ова не е првпат Реза да не успее. Во 2021 година, тој веќе беше уапсен додека се обидуваше да патува од Флорида до Њујорк користејќи слична направа. Потоа тој мораше да биде спасен откако се оддалечил километри од почетната точка.
Јасно е дека овој човек има немилосрдна страст за елементите. Но, вреди да се размислува, дали вреди да се оди на такви екстремни мерки за такви необични достигнувања? Досега, неверојатните обиди на Реза Балоч предизвикаа збунетост и тревога кај многумина.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *