Ништо посебно само еден татко кој ги шета своите деца ВРЗАНИ НА ЛАНЕЦ КАКО КУЧИЊА! Што мислите вие за тоа и за песната што оди во позадина?

Џордан Дрискел (31) од Кентаки, неодамна го постави видеото на Инстаграм, на кое се гледа како шета со своите пет петгодишни деца – Зои, Дакота, Холин, Ашер и Гевин – кои ги дели со сопругата Бријана (34) Сепак, видеото брзо предизвика бурни реакции кај гледачите – многумина беа запрепастени од фактот дека сите мали деца беа врзани на ланец, за да можат да шетаат но да не побегнат или да се изгубат.

„Кога луѓето ме осудуваат дека користам детски ланци“, напиша тој во видеото, додека песната „Вегас“ од Доја Кат свиреше во позадина.

„Ти не си ништо друго освен куче, играч, ах, сфати“, гласи стихот на песната.

Видеото на Инстаграм брзо стана вирално – доби повеќе од три милиони прегледи – и предизвика расправија меѓу корисниците на Инстаграм, од кои некои ја „почитуваа“ одлуката на таткото да користи ланец на своите деца, а други кои го критикуваа поради тоа, истакнувајќи дека тие се „луѓе, а не кучиња“.

„Немам ништо друго освен почит кон вас, господине“, напиша еден од гледачите кои го поддржуваат.

Друг додаде: „Безбедноста на прво место. И јас би го направил истото“.

„Со пет деца ти треба тоа“, рече некој друг. „Одговорно родителство токму овде“.

„Нема ништо лошо во ова, мислам дека е брилијантно. Отсекогаш користев детски ланец на моите деца, така што тие беа секогаш покрај мене“, коментира еден друг.

„Нема да лажам, на некои деца навистина им требаат ланци, нема ништо лошо во тоа да не сакате да го изгубите вашето дете секогаш кога ќе погледнете настрана“, се согласи некој друг.

Меѓутоа, многумина го осудуваа таткото на пет деца затоа што ги третирал своите деца како „животни“.

„Но, наставниците можат да се грижат за 30 деца без да користат каишки“, истакна некој друг.

Друго лице додаде: „Тие не се кучиња!“

„Ќе ги тренираш да влечат санки следно?“ – саркастично додаде друг.

„Немојте да имате толку многу деца“, се потсмеваше еден од коментарите, додека некој друг рече: „Тие деца се премногу стари за да ги шетаат на ланец како кучиња!“

Џордан објасни дека користи детски ланци за душевен мир

Тој кажа дека неговите деца сакаат да „бегаат и истражуваат“ поради нивната „љубопитност“, па тој и неговата сопруга користат каишки за свој „сопствен мир на умот и разумот“.

„Децата се толку љубопитни – сакаат да бегаат и да истражуваат. За сопствен душевен мир и разум, користиме ланци“, изјави тој. Исто така ни овозможува да ја напуштиме куќата и да правиме забавни работи како семејство без да бидеме под стрес“.

Бенџамин Хофман, педијатар кој исто така е претседател на советот за превенција од повреди на Американската академија за педијатрија (ААП), претходно изјави дека на овој начин е зголемен ризикот од паѓање.

„Како педијатар, не ми е мило да гледам деца врзани како домашни миленици“, рече тој. „Како татко на три деца, добро сум свесен колку децата можат да бидат брзи, импулсивни и непредвидливи. Но, од гледна точка на повреда, би се загрижил за заплеткување или гушење“.

„Лично бев сведок на родителите како силно ги повлекуваа ланците, што резултираше со паѓање, често наназад. Се грижам за повредите на главата и екстремитетите во тоа сценарио. Јас како педијатар никогаш не би ги препорачал. Повеќе би сакал да видам дете во количка отколку на ланец.“

Сепак, друга докторка, по име Дебора Гилбоа, го опиша поводникот како „креативно решавање на проблеми“.

„Ова не е третирање на децата како животни“, инсистираше таа. „Ова е креативно решавање на проблеми. Алтернативата би била само останување дома“.

Но погледнете го видеото па ги очекуваме вашите заклучоци во коментарите.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!