Нов скандал со учебниците, овој пат со работните листови за средно образование

Пола учебници во училиштата нема, а тие што ги има еве какви се. Па родителите треба да читнат по дома што има во учебниците на нивните деца.

Пасторот Филип Иванов од Евангелската црква во Велес ги повика сите на неговиот фејсбук профил да ги погледнат овие работни листови за средните училишта.

 

„После сè што сум видел во државава и по светот, мислев дека сум видел доволно, кога утрово наидувам на овие работни листови по предметот Образование за животни вештини.

Читајте ги прашањава, видете колку манипулативно се формулирани и насочени кон децата. Класично подведување на малолетници.

• Доколку не сте имале сексуален однос со припадник на вашиот пол, дали е, сепак, можно да сте хомосексуалец/ка?
• Ако хетеросексуалноста е нормална, тогаш зошто толку многу хетеросексуалци се лица со ментални нарушувања?
• Најголемиот број лица што злоставуваат деца се хетеросексуалци. Дали сметате дека е безбедно вашето дете да го праќате на училиште каде повеќето наставници се хетеросексуалци?
• Дали би сакале вашето дете да биде хетеросексуалец/ка знаејќи ги проблемите со кои се соочуваат како прељуби, болести, разводи?“

 

Филип продолжи: „Ете вакви и пострашни нешта допрва „се готват“ во кујните на сите тие невладини организации, во соработка со неколку пратенички од Собранието. Според нив, ова се основните животни вештини кои им се потребни на децата и младите. Секако, зашто без ова како поинаку ќе регрутираат деца за својот изопачен и хипер-сексуализиран светоглед?“

 

 

„Поради ова, а и еден куп други нешта, апел до вас родителите: обрнете поголемо внимание на своите деца, внимавајте што им се сервира како нормално, бестрашно предизвикајте ги „авторитетиве“ и дајте им до знаење дека нашите деца се наши деца, не ѝ припаѓаат на државата или на родовите идеолози кои сакаат да експериментираат со психата, односно душите на децата и младите.
ЗА ДОБРОТО НА ДЕЦАТА, ОВА НЕМА ДА ИМ ПОМИНЕ!

Повелете линк до учебникот, ако се сомневате дека ова е вистина: https://www.bro.gov.mk/…/Rabotni_listovi-Obrazovanie_za…

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

 • papa напиша:

  Boles da se lecat

 • ccc@gmail.com напиша:

  prasanjata se namerno provokativni za da probudat kriticka misla, zameni heteroseksualnost so homoseksualnost i ke vidis na sto mislam 🙂 ama pa prost narod silna drzava… kopaj si so motikata makedonce a zapadot mozis samo da go sanjas

  • Прост народ напиша:

   Ти како напреден примерок на овој прост народ одма да отидеш на тој запад, за да не го сонуваш и ти, за да ги уживаш предностите и современите достигнувања на тој запад. Те молам, кога ќе ти го расцепат шупчето, да не се покаеш и да не бараш да се вратиш, туку гордо и достоинствено, како што му доликува на напреден примерок, да го истрпиш тоа во чест на подобрата твоја иднин

 • Tode напиша:

  abe da mu eb*m ta semkata nivna gnasna

 • Андреј напиша:

  Учебниците се одобрени и испечатени 2009 и 2011 година од владата и министрите на Груевски

 • Nekoj напиша:

  treba pogolem narod da se sobere da gi utepa vo vlada i site ovie

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *