Нов вид спонзоруша на пазарот: „Заштедив 15.600 долари на намирници! Еве што треба да правите 6 пати неделно“ – Следете нѐ за повеќе финансиски совети

Вивијан Ту, поранешен трговец од Вол Стрит, која стекна милиони следбеници на Тикок и Инстаграм поради честото споделување финансиски совети и трикови под корисничкото име @YourRichBFF, првпат се отвори за контроверзниот трик во видео објавено во 2021 година.

 

„Кога велат дека жените се лоши со пари, но вие одевте на шест состаноци неделно за да не платите за намирници“, напиша таа во клипот, на кој се гледа како ги крева очилата за сонце и гледа кон камерата додека седи на плажа.

„Помеѓу 2016-2018 година не купив намирници ниту еднаш. Веројатно заштедував околу 150 долари неделно“, напиша таа во објавата.

Сега, виралната ѕвезда на ТикТок и очигледно експерт за пари зборуваше за искуството понатаму за Elite Daily, инсистирајќи дека видеото е претерано и дека таа „не почнала да оди на состаноци само за храна“.

Сепак, Вивијан призна дека не можела, а да не ужива во придобивките од добивањето бесплатни вечери од нејзините потенцијални љубовни интереси и дека дефинитивно го искористила тоа како што поминувало времето.

 

„Тогаш работев како трговец со капитал и заработував 95.000 долари, но моите трошоци беа многу високи. Живеев на Менхетен и плаќав кирија. Не беше толку лесно да се набават намирници. Пазарот најблиску до мојот стан беше неверојатно скап, па никогаш не се чувствував удобно да купувам таму. Наместо тоа, ќе го влечкав задникот во метрото 15 блока до трговецот Џо и ќе грабнам сè што можев да носам. Не беше лесно, и навистина морав стратешки да размислувам за тоа што купувам“.

Додека Вивијан рече дека тоа започнало со тоа што сакала да го најде „вистинскиот“, таа објасни дека откако почнала да оди на многу состаноци, брзо забележала промена во нејзиното неделно трошење.

„Сфатив дека со одење на состаноци заштедувам околу 50 до 100 долари неделно“, продолжи таа.

 

„Додадени заедно со текот на времето, тоа изнесуваше илјадници долари што ги немав претходно – дискреционен приход што можев да го потрошам на други работи, како што се заштеди, инвестирање и црна чанта Прада.

На крајот, Вивијан – која работи како партнер за продажба на стратегии во технолошка компанија – рече дека има „постратешки начини да заштедите пари“ и предупреди дека користењето на романтиката како „стратегија за заштеда на пари“ може да резултира со тоа да добиете „лоша карма“.

Сепак, таа додаде дека најлошото нешто што ѝ се случило за време е тоа што морала да издржи неколку лоши состаноци, вклучително и еден маж кој поминал 90 минути зборувајќи за „колку е неверојатен и колку пари заработил“, па на крај ѝ предложил да ја поделат сметката.