Нова студија: Намалувањето на внесот на сол може да го намали крвниот притисок исто како и обичните лекови

Утврдено е дека скромното намалување на натриумот во исхраната (попознато како сол) го намалува крвниот притисок исто како и обичните лекови, според една мала студија објавена на 11 ноември во JAMA, Журнал на Американското медицинско здружение.

Намалувањето на само една лажичка сол дневно од вашата исхрана може да доведе до подобро здравје на срцето за само една недела, сугерира новото истражување.

Високиот крвен притисок може да доведе до срцев или мозочен удар, а можеби не знаете дека го имате.

Истражувачите од Медицинскиот центар на Универзитетот Вандербилт ги разгледале податоците од 213 возрасни на возраст од 50 до 70 години од Чикаго и Бирмингем за да видат дали количината на сол што ја имале во нивната исхрана може да влијае на нивниот крвен притисок. На учесниците по случаен избор им била доделена или еднонеделна диета која била или богата со натриум (2.200 mg на ден, консумирана во форма на две коцки бујон, како додаток на нивната вообичаена исхрана) или со ниска содржина на натриум (само 500 mg дневно, околу лажичка помалку). Потоа една недела се префрлиле на спротивната диета.

Истражувачите открија дека исхраната со малку натриум доведе до големи намалувања на крвниот притисок на диета со ниска содржина на натриум во споредба со исхраната со висока содржина на натриум, но и во споредба со вообичаените диети на учесниците. И резултатите останаа вистинити без разлика дали учесниците земале лекови за крвен притисок или не.

„Откривме дека 70 до 75% од сите луѓе, без разлика дали веќе земаат лекови за крвен притисок или не, веројатно ќе забележат намалување на нивниот крвен притисок ако го намалат натриумот во нивната исхрана“, рече Норина Ален, ко-главен истражувач на студијата и професор по превентивна медицина на Медицинскиот факултет Фајнберг.

Здравиот крвен притисок може да помогне да се спречи срцев удар и мозочен удар

Дури и луѓето со нормален крвен притисок на почетокот на студијата забележале подобрувања, според резултатите.

Да се ​​има здраво ниво на крвен притисок е важно за да се намали ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар, бидејќи хипертензијата, или високиот крвен притисок, може да предизвика стрес и оштетување на крвните садови, срцето, па дури и на другите органи како што се очите, рекоа лекарите претходно.

Високиот крвен притисок може да биде „тивок убиец“ за кој било пол бидејќи единствениот начин да знаете дали го имате е да се тестирате.

„Високиот крвен притисок може да доведе до срцева слабост, срцеви напади и мозочни удари бидејќи врши дополнителен притисок на вашите артерии. Може да биде предизвик, но намалувањето на натриумот во која било количина ќе биде корисно“. – рече Ален.

Солта може да се додаде во вашата исхрана со храна како конзервирани супи, чипсови, зачини

Тековните упатства за исхрана препорачуваат ограничување на натриумот на 2.300 mg или помалку на ден. Тоа е вкупно околу една кафена лажичка. Американското здружение за срце препорачува уште помалку од 1.500 mg на ден.

Некои од најголемите виновници за диететски натриум вклучуваат храна како суво месо, сирења, конзервирани супи, солени грицки како чипс и зачини вклучувајќи кечап и прелив за салата. На пример, една конзерва супа од кондензирана пилешка тестенини содржи околу 2.225 mg натриум, речиси целата препорачана дневна количина. Прелив за салата со големина на една лажица може да содржи до 370 mg натриум.

Учесниците во студијата добивале околу 4.500 mg на ден, речиси двојно повеќе од препорачаната количина, во нивната вообичаена исхрана. Сепак, тие забележаа големи подобрувања по само една недела на диета со малку натриум, и немале никакви несакани ефекти.

Додека учесниците следеа специјално дизајнирана диета со оброци и закуски обезбедени за нив, не ви требаат експерти за да подготвувате и јадете оброци со малку натриум дома. Диетата DASH , која е кратенка од Диететски пристапи за запирање на хипертензијата, е популарен начин за здрава исхрана со вклучување повеќе овошје, зеленчук, јаткасти плодови и цели зрна.

Резултатите од најновата студија сугерираат дека стратегиите за намалување на внесот на сол би можеле да направат голема разлика во здравјето на луѓето ширум светот, според д-р Кора Луис, ко-истражувач на студијата и професор по медицина на Универзитетот во Алабама во Бирмингем.

„Особено е возбудливо што производите што ги користевме во исхраната со низок натриум се генерално достапни, така што луѓето имаат вистинска можност да го подобрат своето здравје преку подобрување на нивната исхрана на овој начин“, рече Луис.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *