Нова „вампирска“ оса откриена во Амазонија – тие боцкаат, цицаат крв и го јадат пленот одвнатре кон надвор

Научниците од Јужна Америка открија нов вид оса која каса, цица крв и на друг начин се гостува со својот плен од внатре кон надвор – со таложење на ларви под кожата на жртвата.

 

 

 

Истражувачите наидоа на овие чудни видови додека работеа напорно во Националниот резерват Алпахуаво Мишана во перуанскиот Амазон – често опишан како дождовна шума со најголем биодиверзитет во светот.

Морничавата, светло-жолта оса има ненормално голема глава и затоа го доби името, Capitojoppa amazonica – „капито“ е шпански прекар за некој со голема глава.
Луѓето не се омилениот плен на осите. Се чини дека тие претпочитаат гасеници, бубачки и пајаци.

 

 

Женката ќе депонира едно јајце во домаќинот така што ќе го пробие со својот овциносител (орган кој носи јајца како цевка).

Јајцата обично излегуваат по неколку дена. Потомството ќе продолжи да се развива во нивниот домаќин и ќе порасне во целосно формирани возрасни оси.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *