Новиот вирален тренд, тетовирање лажни пеги на лицето, ги подели луѓето. Што мислите вие?

Дејзи Фоксглов стана вирална бидејќи ги тетовира своите клиенти за да имаат постојани пеги. Уметничката објавува неверојатни видеа на нејзиниот ТикТок во кои зборува за нејзиниот процес и за резултатите пред и потоа од нејзината работа. И покрај тоа што таа се истакнува во својата уметност, тетоважата наиде на многу реакции од луѓето кои ја критикуваат за нејзиното смело уметничко дело.

Скролајте надолу за видео

Пред и после резултати

Уметничката за козметички тетоважи неодамна објави видео на кое работи на „цело лице со тетоважи со пеги“ на жена со црвена коса. На почетокот на нејзиното видеото Дејзи изјавува: „Мојата клиентка има толку убава кожа, но како што можете да видите, нејзините црти се направени за пеги“.

Фоксглов продолжува да вели дека Сиље (клиенката) има „неколку природни пеги овде-онде“ и објаснува дека ги користела како почетна точка за да ги мапира пегите што ќе ги тетовира.

 

Уметничката истакна дека на своите клиенти секогаш им го покажува мапирањето на пегите што ги создала за нивното лице. И штом клиентот е целосно задоволен со резултатот, таа го започнува процесот.

Фоксглов потоа го пресече видеото на „тазе готов“ изглед на лицето на младата жена. Можевме да видиме дека нејзините образи беа покриени со многу пеги, а имаше и неколку точки на брадата и челото.

Бидејќи мастилото беше сè уште толку свежо, точките беа задебелени и црни, а нејзините образи изгледаа црвени. Но, уметничката ја увери дека бојата на лажните пеги „ќе се смири околу 50%“ со текот на времето, а црвенилото на нејзината иритирана кожа ќе исчезне додека заздравува.

 

Видеото не остави никого рамнодушен.

 

До денес, објавата на Foxglove собра повеќе од 330 коментари и над 80 илјади допаѓања. А видеото беше поттик за многу луѓе кои природно имаа пеги и ги гледаа како непријатност додека не почна да се случува овој тренд. Едно лице напиша: „Се обидувам да избегнам да ми излегуваат пеги секоја година, а луѓето ги тетовираат?“

 

И додека многу луѓе аплаудираа на Дејзи за нејзината одлична работа, велејќи дека пегите со мастило на нејзиниот клиент изгледаат одлично, други не можеа а да не се вознемират поради овој процес. А некои од критичарите рекоа дека тоа не изгледа баш реално.

Друг коментатор го најде резултатот „убав“, но се прашуваше како ќе изгледаат пегите „за 10 или 20 години“.

Се согласуваме дека пегите се прекрасни и секој што ги има треба гордо да ги истакнува. Но, дали ова е уште еден претеран тренд?

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.