Нуклеарната супер ракета и технологијата на „Ѕвездени патеки“ може да го намалат времето на патување на Марс на два месеци

Супер ракета со нуклеарен погон што користи технологија на „Star Trek“ може да го намали времето на патување до Марс на само два месеци. Шефовите на НАСА предвидуваат дека ракетата со пулсирачка плазма – позната како PPR – ќе предизвика „целосна нова ера во истражувањето на вселената“.

 

 

 

Користи нуклеарен енергетски систем базиран на фисија, кој добива енергија од контролирано разделување на атомите за да генерира потисок. „USS Enterprise“ во култната научно-фантастична серија од 70-тите „Star Trek“ користеше сличен погонски систем за да патува со „импулсна“ брзина – четвртина од брзината на светлината или 167.000.000 mph.
Тие велат дека новата реална ракета – во развој од американската фирма „Howe Industries“ – е многу поефикасна од кој било друг метод на погон во длабоката вселена.

 

 

 

Користејќи ја сегашната технологија, би биле потребни најмалку девет месеци за да се патува 200 милиони километри до Марс, додека за едно кружно патување би биле потребни околу две години, бидејќи астронаутите ќе треба да чекаат три месеци за да се осигураат дека Марс и Земјата се на соодветни локации.

Но, НАСА тврди дека новата ракета би можела да го намали кружното патување на помалку од шест месеци, слично на просечниот престој на Меѓународната вселенска станица.
Исто така, ќе може да носи тешки товари, што ќе им овозможи на астронаутите да инсталираат дополнителни штитови за да го заштитат екипажот од изложување на галактички космички зраци – штетни честички со висока енергија – што би ги доживеале на патувањето.

 

 

Првата фаза од развојот на ракетата е завршена, вклучувајќи го и напојувањето на моторите. Следната фаза ќе вклучува оптимизирање на дизајнот на моторот, изведување експерименти за докажување на концептот и дизајнирање на вселенско летало за летови со екипаж до Марс.
Патувањето би можело да биде завршено за помалку од 20 секунди доколку луѓето откријат како да дизајнираат ракета способна да ја достигне познатата брзина на „warp“ на „USS Enterprise“.

 

  • Васе напиша:

    Читав пред некој ден изјава на Маск, каде вели дека за некоја година, луѓето ќе живееле на Марс во градови!?
    По мене, подобро тие пари да се потрошат да ја средиме оваа планета! Ѓубрето и загадувањето од овде, ќе го префрлиме на Марс! И ако направат град, за неколку години, ќе се направи толку ѓубре, ќе го загадат и Марс!
    Се знае што му е целата на Марс, да направи „вселенски туризам“ и да стане најбогат човек на светот! (вече е)!

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *