Оброк на денот: Дали би ги пробале овие мистериозни супи постари од вас, чиј рок на траење е со децении?

Во срцето на Бангкок се наоѓа наградуваната Ватана Панич, позната по уникатната 49-годишна супа од говедско и козјо месо.
Основан во 1975 година, ресторанот ги изненадува своите посетители не само со одличниот вкус на сервираните јадења, туку и со феноменалната историја на неговото подготвување. Супата, која е опишана како „вкусна и ароматична“, ја стекна својата уникатност благодарение на работата на три генерации готвачи. Секоја вечер супата се остава во тавата за да ја продолжи кулинарска авантура следниот ден. Тајната на јадењето лежи во постојаното обновување на состојките, создавајќи вистинска симфонија на вкусови што се опишува како „длабока и тешко објаснива“.

 

 

Но, не само Бангкок може да се пофали со својот кулинарски артефакт. Во областа Асакуса во Токио, постои ресторан Отафуку кој служи чорба наречена Оден, која е постара од многу негови клиенти. Ова јадење е создадено во 1945 година и сè уште се ажурира со нови состојки. Неговото потекло датира од Втората светска војна, кога супата била изгубена за време на воздушните напади. Друга супа наводно преживеала од 15 век, а се здобила со популарност за време на Втората светска војна.

Купувачите тврдат дека овие супи се безбедни за јадење, а многу позитивни критики го потврдуваат нивниот беспрекорен квалитет.

И покрај првичните грижи, експертите нагласуваат дека овие супи не претставуваат ризик по здравјето. Редовното подгревање на супите и постојаното крчкање на високи температури ја одржува нивната стерилност, што ги прави безбедни за јадење.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *