Од бездомник до актер: Крис Прат и покрај турбулентното детство останал момче со чисто срце и големи амбиции

Крис Прат стана сакан од филмската и ТВ публиката во широк спектар на жанрови: комедии, романса и акција. Но, во младоста, Крис не размислувал сериозно за актерска кариера, се занимавал со секаква работа што можел да ја добие, па дури и бил бездомник некое време. Случајната средба му помогнала да го пронајде својот пат, да го промени животот на мајка си и да го направи својот татко горд.

 

1. „Како дете продавал капини и замислувал да биде богат“

 

Крис Прат израснал во обично семејство со двајца постари браќа и сестри. Неговата мајка работела во супермаркет, а татко му преуредувал куќи. Уште од мали нозе, Прат имал сериозни амбиции, иако не знаел точно што сака да прави. Сепак, момчето било сигурно дека ќе стане богат и славен.

Како дете, Прат сам заработувал џепарлак продавајќи капини. Во училиште, Крис бил спортист, се борел и играл фудбал. Имал една идеја за тоа што може да направи, благодарение на неговиот спортски тренинг, а тоа било да стане каскадер.

 

2. „Тој продавал купони, кои подоцна се покажале како корисни во неговата работа“

По напуштањето на училиштето, Крис се запишал на колеџ, но се откажал по првиот семестар. Тој одговорил на рекламата што ја сметал за доста интригантна: „Дали ви се допаѓа рокенрол музиката? Дали ви се допаѓа да заработувате пари? Јавете се веднаш!” Ова беше креативниот начин на кој беа регрутирани продавачите на купони, па Крис почнал да гради кариера во оваа област.

Прат работел како продавач до својата 20-та година, по што дал отказ, иако бил доста добар во тоа. Меѓутоа, во овој правец на работа, тој научил неколку лекции што подоцна ги сметал за корисни како актер: „Постојат големи лекции што треба да се научат во продажбата од врата до врата што ги користите како актер, во смисла на справување со одбивањето и одење во соба со странци и сепак да останете ентузијаст“.

 

3. „Од бездомник станал актер“

Наскоро имало голема промена во животот на Крис. Еден пријател му купил билет за Хаваи, кој Прат го искористил. Токму благодарение на тоа, неговата актерска кариера тргна во нагорна линија, а Крис подоцна изјави дека неговиот пријател му го дал добитниот лоз. Но, на почетокот се чинело дека работите не се движат кон успех. Прат станал бездомник и работел малку, па неговиот приход покривал само храна, бензин и залихи за риболов.

Еден ден додека Крис работел како келнер, тој ја послужил масата на актерката Рае Даун Чонг. Прат и кажал дека би сакал самиот да се појави во филм. Се испостави дека актерката случајно работела на своето режисерско деби, а таа му понудила на Крис улога. Филмот никогаш не излегол, но во моментот кога Крис отишол на снимање во Лос Анџелес, сфатил дека го нашол својот повик.

 

3. „Крис со упорност ги доби улогите што ги сакал“

Крис мораше да се бори за улогите од соништата. Сакал да глуми во филмот „Moneyball“ (2011), но на почетокот бил одбиен поради неговата физичка форма, не одговарал на улогата на спортист. Овој пат, Прат реши да не го трпи одбивањето и наместо тоа, почнал многу да вежба и на крајот ја доби улогата.

 

 

Оваа улога се покажа како негов пробив, а после тоа, Крис продолжи да ги игра главните ликови во други големи филмови. На пример, во „Патници “ (2016) и „Светот Јура“ (2015) и неговите продолженија. Прат се има појавено во голем дел од акционите филмови, што има смисла затоа што, како дете, сакал да гледа акциони филмови и да игра во шумата, преправајќи се дека е еден од ликовите. Сега кога стана актер, тој се врати на своето детско хоби и на борбата со имагинарни чудовишта, само овој пат – на снимање.

 

4. „Тој не престанува да ѝ се заблагодарува на неговата мајка“

Крис успеа да го исполни својот детски сон – стана познат и почна да заработува многу пари. Но, тој никогаш не заборавил на своето семејство. Додека Прат сè уште бил на училиште, неговите родители го изгубиле домот и се вселиле во приколка. Штом актерот земал плата за својата прва голема улога (тогаш имал 23 години), ѝ купил куќа на мајка си. Тој сè уште не бил богат човек, но заработил доволно за овој важен подарок.

Општо земено, тој често ја спомнува својата мајка на социјалните мрежи, секогаш кажувајќи колку е благодарен за сè. Во една од своите објави , актерот ѝ го честиташе Денот на мајката и истакна дека и покрај сите тешкотии со кои се соочувало семејството, нивниот живот секогаш бил исполнет со смеа.

 

5. „Тој сега се подготвува за нови филмски пресврти“

Филмските саги во кои Крис глумеше во последните години се при крај. Тој сега споделува најави за претстојните проекти на неговите социјални медиуми – заедно со преслатки фотографии од неговиот ранч. И додека Прат сè уште не знае точно каде ќе го одведе неговата кариера, како и другите успешни актери, тој е во потрага по одлични режисери и приказни: „Мислам дека на почетокот на кариерата ми беше толку важно. Тоа е како „Не заборавајте од каде дојдовте. Не заборавајте кој сте“. А дел од мене се бори со тоа што сум да не бидам тоа што бев“, вели Прат.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.