Од Еквадор во Британија: Албанската мафија шверцува на големо! Го контролира пазарот на кокаин во Јужна Америка и ги преплавува британските улици со рекордни количини на дрога

Детали за застрашувачкиот развој се откриени во нова дводелна истрага за трагата на уништување што ја остави незаситната побарувачка на кокаин во Британија – што поттикнува крвопролевање во странство.

Истрагата на Британија и придружниот документарен филм „АЛБАНСКИ НАРКОС: Куршуми, крвопролевање и Британија“, ја откриваат вистинската цена на епидемијата на кокаин во Обединетото Кралство и во Еквадор.

 

Се вели дека пазарот на кокаин во Велика Британија вреди неверојатни 2 милијарди фунти (2,265,136,774 евра) со околу 976.000 корисници, додека годишниот број на смртни случаи поврзани со кокаин се зголемил за седум пати во една деценија и сега изнесува 840.

Истражувањето на Националната агенција за криминал покажа дека криминалните групи организирани од Албанците го контролираат пазарот на кокаин низ главниот град и приградските области на Обединетото Кралство. Сега истите тие нарко-барони добија железна контрола врз дистрибуцијата на кокаин од Еквадор, каде што биле вклучени во крвава битка со локалните картели за превласт во профитабилната меѓународна трговија со кокаин.

 

Во првиот дел истрагата, се открило како албанските нарко-босови сега го контролираат снабдувањето со кокаин во популарното приморско одморалиште Брајтон и Хов на јужниот брег на Британија, каде што според истражувањето се вели дека секој петти човек земал супстанција. Според изворите, мистериозна личност од подземјето од Албанија, позната само со еден иницијал, се вели дека е еден од криминалните мозоци задолжени за мрежата на дилери на дрога кои снабдуваат кокаин за професионалци од средната класа, патници и студенти.

 

На почетокот на оваа недела се појави дека глобалното производство на кокаин достигна рекордни нивоа бидејќи побарувачката се враќа по карантинот. Во новиот извештај на Канцеларијата на ОН за дрога и криминал се вели дека одгледувањето на кока се зголемило за 35 отсто меѓу 2020 и 2021 година, а најголемите пазари се во Европа и Северна Америка.

Фернандо Вилависенсио, претседател на Конгресната комисија за надзор, рече дека околу 4.000 Албанци живеат во Еквадор.

 

Тој додаде: „Трговијата со дрога, корупцијата и другите форми на организиран криминал контаминираа голем дел системот на еквадорската држава, на политичката класа и нејзините партии, на нејзината институција за правда, на финансискиот систем, па дури и навлегоа самите сили на редот одговорни за борбата против организираниот криминал. Продорот, проширувањето и растот на организираниот криминал може да се случи само благодарение на дослухот и соучесништвото на политичката моќ. Денес, кревката институционална рамка и нејзината демократија се во сериозен ризик“.

Кокаинот шверцуван од Еквадор во Обединетото Кралство вообичаено се крие на контејнерските бродови и влегува преку пристаништата во Ротердам или Антверпен, кои исто така забележаа огромен пораст на криминалот поврзан со бандите поврзани со дрога.

 

Делови од Еквадор се претворени во „Дивиот Запад“ додека албанските наркобарони и јужноамериканските картели се борат меѓу себе. Во текот на речиси еден месец во Еквадор, новинари беа поканети на операции против наркотици и беа сведоци на апсење на двајца криминалци кои се обидуваа да прошверцуваат кокаин во вредност од 20 милиони долари во близина на брегот на Еквадор.

 

Исто така и еквадорски гангстер го прекрши кодот на мафијата за молчење за да открие како неговата толпа соработува со албански наркоси за да шверцува тони кокаин во Обединетото Кралство и Европа. Во една несекојдневна средба, тој открива како го извршил својот прв убиствен напад на 14-годишна возраст.

 

Додека пак најозогласениот наркобос во Албанија, Дритан Реџеши, е контроверзно и предвремено ослободен од затвор во Еквадор. Тој е наречен „крал на бегствата“ поради бегство од затворите во Белгија и Албанија и „крач на кокаинот“ за неговиот успех да го внесе во Европа. Тој сега се чини дека е подготвен да ја искористи правната дупка за да избегне екстрадиција во Европа, каде што е баран за серија злосторства на бандите, вклучително и убиство.

Реџепи, кој се најде на листата „Најбарани“ на Скотланд Јард, е типичен за многу албански наркомани со седиште во Еквадор, кои, преку настрана традиционалните посредници, преговараат директно со производителите на кокаин во Јужна Америка и командуваат со целиот синџир на снабдување.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

 • Ljube напиша:

  Da da, I togas mrmorecot ja vitkase cokoladata.

 • dimce напиша:

  Znaci Makedonija e sitna riba?!?!

 • Big G напиша:

  E pa u Kosovo,Albanija I Makedonija koga e plata e 350 evra sto si mislat ovie.
  Celata situacija so pravenje i dilanje droga od sekogas bila so Amin od drzavite,ako nema kriminal i vakvi raboti kako ke ima agencii i sl. ogranoci vo Policijata.
  ps CIA si obezbeduva paricki preku ovoj sistem za nivnite operacii niz cel svet.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.