Од филтри за воздух за нос до јакна на соларна енергија за да ве топли! 15 иновации кои го прават светот подобро место за живеење

Вашиот живот може да биде многу полесен со помош на нови „гаџети“. Од ситни филтри за нос до чорапи за бебиња кои го следат нивното здравје и ви овозможуваат да спиете – пронајдоците како овие не прават помалку загрижени и го цениме времето што го имаме. И токму тоа е она што на многумина од нас им треба во овој наш бурен свет.

Ние постојано се сопнуваме на корисни иновации и би сакале да споделиме уште 15 со вас.

1. Мрежи кои ја чуваат околината чиста од ѓубре

Овој Techno-Grabber е направен да ја одржува околината без отпад. Конструкцијата е изработена од пластика која може повторно да се користи. На нашиот свет му треба оваа работа и е многу лесна за употреба.

 

2. Филтри за воздух за носот

Duo е нов удобен филтер што едноставно го вметнувате во носот. 9 од 10 луѓе дишат во загаден воздух и оваа ситница е направена за да се промени ситуацијата. Овој производ не само што нè штити од загадување, туку нè спасува од други алергени и разни штетни честички во воздухот.

 

3. Паметна чорапа за да го заштитите вашето бебе

Секогаш се стремиме да ги чуваме нашите бебиња безбедни, па затоа пронаоѓачите создадоа паметен чорап кој може да ги следи ноќе. Ги следи нивоата на кислород и отчукувањата на срцето на вашето бебе. Ќе добиете известување што ќе ве информира дали навистина му требате на вашето бебе за да имате повеќе мир.

4. 3Д печатени куќи за бездомници и сиромашни луѓе

 

Ова е поинаков начин на градење куќи. Добротворната организација New Story ја создаде за да стави крај на глобалното бездомништво. Пронаоѓачите велат дека традиционалните методи на градење никогаш нема да ја задоволат актуелната растечка потреба, па затоа создале брз 3Д метод кој печати куќи со добар квалитет.

 

5. Филтер кој го чисти вашиот автомобил од полен и алергени

Со овој филтер на Tesla, можете да возите насекаде со свеж воздух. Можете да го прилагодите да работи каде било во вашиот автомобил и не е голем. Како придобивка, има автоматизирана технологија за вклучување и исклучување. Филтерот го ослободува воздухот од смог, алергени, прашински грини, загадувачи и други штетни материи.

 

6. Безжичен полнач и УВ дезинфекција

Ова е корисна работа бидејќи ги носиме нашите телефони насекаде, од јавен превоз до бања до кујна. Овој полнач може да го носите насекаде бидејќи е безжичен, па дури и може да ги дезинфицира вашите „гаџети“. Со овој уред ќе се чувствувате многу побезбедно.

 

7. Пренослив стерилизатор за тоалет

Ова е првиот пренослив паметен стерилизатор за тоалет. Погрижете се вашата приватна област да биде чиста насекаде, во секое време! Гаџетот ги елиминира бактериите на вашата тоалетна школка за само 120 секунди. Плус, лесен е за употреба и водоотпорен.

 

8. Компас кој наоѓа луѓе, дури и без Wi-Fi

Можете да одите со група пријатели на фестивал или концерт, но понекогаш нашите телефони не можат да ни помогнат да се движиме бидејќи снемало батерија или има лоша врска. LynQ Compass го реши овој проблем. Пронаоѓа пријатели и сакани без потреба да се приклучите на мрежа или Wi-Fi. Ако одите на авантура на планина или на планинарење, компасот може да биде многу корисен и да ве спаси од губење.

 

9. Јакна на соларна енергија која ве одржува топли и безбедни

Оваа јакна наполнета со соларна енергија е изработена од специјален материјал со висока реакција. Може да свети во темнина со кој било извор на светлина што можете да го најдете. Можете да го користите за трчање дури и ако врне бидејќи е водоотпорен и многу дише.

 

10. Машина за перење со големина на рака која ја чисти вашата облека со моќта на ултразвучната технологија

Понекогаш, перењето на облеката може да биде долга процедура. Овој уред ги чисти и дезинфицира вашите работи со моќта на ултразвучната технологија. Како што велат производителите, „ Нежно е за сите ткаенини“. Ефектот трае подолго и останува свеж. Можете да го носите со себе на патувања за да не се грижите дали ќе најдете машина за перење.

 

11. Преголема и инструктивна подлога за јога

Оваа подлога може да биде неверојатно решение за луѓето кои сакаат да вежбаат јога, но немаат учител. Има испечатено скици со најдобрите вежби директно на површината на душекот. И како дополнителен бонус, содржи нула токсичен материјал.

 

12. Ергономски држач за вратот

Поминуваме часови работејќи на компјутер и нашето држење може да се влоши. За да се ослободите од оваа лоша навика и да го заштитат вашиот врат, пронаоѓачите создадоа специјален поддржувач кој ве држи во удобна положба. Вашето држење останува под агол од 0 степени додека го носите.

 

13. Неелектрична фонтана за мачки која ја одржува водата свежа

Овој сад за мачки нема бучава, така што вашето домашно милениче нема да се исплаши. Водата во него не застарува и не добива чуден вкус дури и по неколку дена. Направен е и од безбедни материјали за да може вашиот мал мек пријател да остане хидриран и здрав.

 

14. Паметна со саксија со чувства

Вашето растение може да се претвори во вашето домашно милениче, откривајќи како се чувствува благодарение на паметните саксии како Луа. Може да ја мери влагата, изложеноста на светлина и температурата на почвата и покажува 15 различни емоции за да можете да разберете што му треба.

 

15. Уред за обука за спиење што се бори со ‘рчењето

Уредот ви обезбедува тивок тренинг за спиење, така што сите членови на вашето семејство ќе бидат среќни. Водоотпорен е и лесно се чисти. Програмата е поделена во 3 фази. За да добиете некои позитивни резултати, ќе треба да го користите 6 дена неделно по 15 минути, потоа 2 дена неделно по 15 минути пред конечно да стигнете до третиот чекор, кој вклучува употреба 2 пати месечно по 15 минути.

  • Сречко напиша:

    Каде може да се најде уредот за заспивање

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.