Од плен до ловец: Чешката полиција го претвори конфискуваното Ферари 458 во полициско возило

Полицијата во Чешка ги свртеа масите на криминалците со тоа што не само што им запленија Ферари 458, туку и го задржаа за себе да го користат како патролно возило.

Суперавтомобилот од 2011 година, кој денес вреди околу 150.000 фунти, е модифициран во едно од најбрзите полициски возила во Европа, а властите велат дека моторот од 325 километри на час ќе се користи за бркање украдени возила и за сузбивање на нелегалните улични трки во земјата.

Повторувањето на Ферарито во официјалните полициски бои, поставувањето сирени и трепкачките светла и инсталирањето на сета потребна опрема што им е потребна на полицајците достигна вкупна сметка од 300.000 CZK – околу 10.300 фунти.

Во соопштението, полицијата на Чешката република соопшти дека модификацијата чинела помалку од купувањето на нова Шкода, која би одела 130 километри на час побавно од нивното ново „чудовиште“. Полицијата соопшти дека Ферарито ја започна својата услуга во понеделникот, со тоа што е „распоредено против најагресивните возачи на чешките автопати“.

Ова значи дека ќе се користи за лоцирање и бркање украдени возила и за присуство на настани со автомобили, што често резултира со нелегални улични трки со голема брзина.

Силите соопштија дека имало околу 30 случаи на пријавени нелегални улични трки во земјата во 2019 година во кои автомобилите со високи перформанси достигнуваат екстремни брзини на јавни патишта со кои „нормалното патролно возило не може целосно да се натпреварува“.

458 Italia чинеше од 178.500 фунти кога бил нов. Денес, ваков модел од 2011 година вреди околу 150.000 фунти, а колекционерите се очајни да го добијат последниот суперавтомобил со атмосферски V8 произведен од Ферари.

Под стаклената плоча на задната страна се наоѓа 4,5-литарски бензински погон со осум цилиндри што развива неверојатни 562 КС.

Може да забрза од нула до 100 километри на час за 3,4 секунди и има максимална брзина поголема од 325 километри на час, што значи дека малкумина престапници ќе можат да избегаат од неговите канџи во потера.

Специјално обучените службеници ќе го користат Ферарито и кога „ја надгледуваат безбедноста и текот на сообраќајот на автопатиштата“ и за јавни настапи за да ја промовираат полициската работа во Чешка.

  • vladica напиша:

    ko ke o skrsat sea dzandarite,ke se cesaaat posle

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.