Од рубриката, верувале или не – 22 годишна мајка родила близнаци со разлика од 22 дена: „Не ми се веруваше што всушност се случи!“

Мајка од Велика Британија родила близнаци со разлика од 22 дена во различни болници, збунувајќи ги лекарите и семејството.

„До денес, сè уште не можам да најдам жена во Велика Британија што и се случило истото“, изјави Кејли Дојл (22).

 

 

 

Дојл забременила со близнаците во октомври 2020 година, потсетувајќи дека сите нејзини снимки биле нормални. Таа вели дека немала никакви компликации додека не почувствувала породилни болки на 15 март 2021 година.
„Бев свесна за сите ризици што ги носи раѓањето близнаци. Платив дури и за приватни прегледи, бидејќи бев многу загрижена за компликации“, рече таа. „Кога наполнив 22 и пол недели, буквално, бев во кревет и ја имав најтешката болка во целиот мој живот. Не бев сигурна што се случува, па отидов во тоалетот и ми пукна меурот“.

 

 

Дојл итно била префрлена во болницата Ројал Олдам и била под опсервација пет дена.

Таа го родила бебето Арло по природен пат во 4:20 часот, на 20 март 2021 година – се породила 17 недели порано.

 

 

 

Тој се родил мртов, а лекарите претпоставуваат дека причината е згрутчување на крвта во плацентата.

„Изгледаше како нормално бебе“, се сеќава Дојл. „Лекарите ме седнаа откако се породив и ми рекоа дека не очекуваат „двајцата близнаци“ да преживеат – и тој веројатно ќе се роди во следните неколку часа.
Но братот на Арло не пристигнал веднаш. Контракциите на Дојл престанале и таа била испратена дома да се одмори.
„По траумата од раѓањето на моето прво бебе – бев збунета кога рекоа дека можам да си одам дома“, рече мајката од Манчестер.

Закажала кај друг доктор, во болницата Света Марија.

„Имавме дневни прегледи помеѓу двете породувања“, објасни Дојл.

 

 

Неверојатно, 22 дена подоцна, Астро бил роден на 11 април во 4:12 часот, преку царски рез во болницата – и тој напредувал наспроти сите шанси.

Лекарите решиле да ја направат операцијата откако откриле плацентарна абрупција, кога плацентата се одвојува од внатрешниот ѕид на матката, што потенцијално го лишува бебето од кислород.
Астро, сега 2-годишен, тежел 2 килограми при раѓањето. Тој претрпел компликации од предвременото раѓање, вклучително и дупка во срцето и ретинопатија, што предизвикува абнормален раст на крвните садови во очите.

Две недели откако се вратиле дома со Астро, одржале погреб за Арло.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *