„Одлична музика и добро познато филмско студио“ и уште 9 причини зошто треба да ја гледате „Куќата на змејот“, серијата што направи „бум“ и сруши рекорди!

Крајот на „Game of Thrones“ разочара многу гледачи. Но, од друга страна, живиот заговор и повеќеслојните ликови речиси никого не оставија рамнодушен. И сега, по 3 години, имаме шанса уште еднаш да се фрлиме во магичниот свет на Седумте кралства на Вестерос.

Па така, се интересираме дали новата серија ќе може да ја освои љубовта на публиката како и „Game of thrones“ или не?  Затоа денес најдовме 10 причини зошто треба да обрнете внимание на „Куќата на змејот“.

1. Женските ликови се во првите редови

Како и во „Игра на тронови“ и во новата серија женските ликови имаат посебна улога. Тие не се само нечиј љубовен интерес, туку се појавуваат пред нас како полноправни хероини со добро развиени ликови.

  • Рејнира Таргериен, протагонистот на „House of the Dragon“ и предок на Дајнерис – ќе се бори за Железниот трон во време кога не се ни разгледувала можноста жена да владее со Седумте кралства. А ќе и се спротивстави поранешната девојка и маќеа Алисент, која ќе се обиде да го седне нејзиниот син на тронот.
  • Женската тема е карактеристика на оваа серија која сите ја сакаме.
  • Рејнира е мешавина од Арија Старк и Дајнерис. Ова е жена која на почетокот никој не ја сфаќа сериозно, а потоа на сите им влегува под кожа.

2. Сите ликови имаа и позитивни и негативни страни

И во главната серија и во приквелот, ликовите нема да бидат целосно позитивни или негативни. Секој од нив може да биде обвинет за нешто, а почитуван за нешто. Секој ќе има свои причини зошто направил одредени работи, а гледачот ќе биде подготвен да им даде втора шанса дури и на оние кои, се чини, го направиле непоправливото.

3. Серијата ги руши сите рекорди на гледаност

Првата епизода од „House of the Dragon“ се емитуваше на 21 август 2022 година. Премиерата ги собори сите рекорди во историјата на каналот „HBO“ – на гледањето се приклучија речиси 10 милиони гледачи. За споредба, првата епизода од „Игра на тронови“ во 2011 година ја гледале 2,2 милиони гледачи на денот на премиерата.

4. Џорџ Мартин придонесе за сценариото

Авторот на книгите на „Седумте кралства“ помогна во пишувањето на првите 4 сезони на „Game of Thrones“ и тие беа многу добро прифатени од фановите. Откако Мартин се повлече од работата на серијата, публиката забележа сериозни отстапувања од заплетот, а последната сезона на „Игра на тронови“ се покажа како неуспешна. Овој пат, креаторот на литературниот универзум повторно е вклучен во пишувањето на сценариото, фановите очекуваат волшебен заплет и поразвиени карактерни приказни.

5. Змејовите ќе бидат полноправни херои во серијата

Во новото шоу е планирано да се појават 17 змејови, само во првата сезона ќе има 9. Ова е импресивно, бидејќи во „Играта на тронови“ имаше само 3.

Покрај тоа, змејовите овде се речиси целосни учесници во сите дејства. Секој ќе има карактеристичен изглед, свој карактер, сите тие ќе комуницираат со нивните сопственици на различни начини и се чини, некако ќе влијаат на заплетот.

6. Заплетот најмногу се врти околу семејството Таргериен

Во „Игра на тронови“ можевте да набљудувате многу приказни во различни кралства на Вестерос. „House of Dragons“ има многу помалку ликови, а главната приказна се одвива во семејството Таргариен.

Изборот не случајно падна на нив, централниот лик на „Игра на тронови“ Дајнерис помина низ тежок пат, од наивна млада девојка до практично владетел на Вестерос. Често, во контекст на нејзината трансформација, се повлекуваа паралели со предците на Таргариените. „House of the Dragon“ точно ќе ја открие нивната приказна, па затоа многу фанови ја чекаат новата серија за да кажат зошто Дајнерис заврши толку лошо.

7. Одлична музика и добро познато филмско студио

Композиторот Рамин Џавади работи на музиката на „Куќата на змејот“. Тој е заслужен и за саундтракот за „Игра на тронови“. Дури доби неколку номинации и награди за музичка продукција. Повеќето сцени се продуцирани во студиото „Leavesden“, на истата локација каде што се снимаше „Harry Potter“.

8. Ова е првиот спин- оф на серијата, а доби толку многу критики уште пред да излезе

„House of the Dragon“ е првиот спин-оф на „Game of Thrones“ кој се појави на екраните. Доколку серијата биде успешна, може да има и други продолженија.

Многу критичари зборуваа добро за серијата дури и пред нејзината премиера, според критиките „Куќата на змејот“ доби 76% позитивни оценки. Врз основа на прегледите на гледачите на „IMDb“, серијата веќе има оценка од 8,8, што е многу импресивно.

9. Серијата има одлична актерска екипа

Актерската екипа вклучува ѕвезди кои веќе го покажаа својот актерски талент: Мет Смит („Доктор Ху“, „Круната“), Стив Тусен („Тоа е грев“, „Доктор Ху“) и Рис Ајфанс („Нотинг Хил“, „Неверојатниот Спајдермен“, „Хари Потер“ ).

Но, практично нема сомнеж дека актери и актерки чии имиња се уште не се познати ќе станат попознати благодарение на „Куќата на змејот“.

10. На многу луѓе им недостасува „Игра на тронови“

Возбудата на гледачите и популарноста на серијата значи дека на многу луѓе им недостасува „Game of Thrones“, поминаа 3 години од објавувањето на последната сезона.

Иако многу фанови беа разочарани од финалето на оригиналната серија, самото шоу беше многу популарно и фантастичниот универзум ги освои срцата на многумина, па затоа треба да му се даде шанса и на ова парче уметност.

 

  • Sase напиша:

    Odlicna serija barem minatiot serijal noviot go nemam gledano

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.