Октоподот Дамбо лоциран: Повторно е виден ваков редок вид октопод, овој пат на длабочина од 2 километри во близина на Хавајските острови

Научниците открија редок „Дамбо“ октопод во близина на Хавајските острови.

Морското суштество било забележано два километри под површината на Тихиот Океан, блиску до неименувана морска планина во Морскиот национален споменик Папаханаумокуакеа, според извештајот.

 

 

 

Видеото снимено од „Ocean Exploration Trust“ и Националната океанска и атмосферска администрација го открива длабокоморскиот октопод Дамбо како плива во близина на северозападниот дел на Хаваи.

Научниците го нарекуваат морското животно  „Дамбо“ поради двете големи перки кои изгледаат како уши, што личат на анимираниот лик со големи уши.
Големите уши кои личат на перки се корисни за суштеството да фати храна. Според „Oceana.org“, октоподот консумира полжави, црви и други суштества кои живеат во близина на океанското дно.
За разлика од повеќето октоподи, ова морско суштество не испушта мастило, кое вообичаено го  користат како одбранбен механизам. Недостатокот на одбрана не влијае на цефалоподот, бидејќи ретко се среќава со предатори во длабокото море.

 

 

Во 2020 година, морскиот биолог Алан Џејмисон забележал октопод Дамбо на повеќе од 8 километри во Јава ровот во Индискиот Океан, тврдејќи дека октоподите можат да најдат потенцијално соодветни живеалишта на речиси секое морско дно.

За да се случи ова, на цефалоподот „ќе му треба некоја паметна биохемија за да се осигура дека ќе ја задржи таа сфера“, рече тој за Би-Би-Си. „Сите адаптации што ви се потребни за да живеете под притисок се на клеточно ниво“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *