Опоравувањето на оваа манекенка откако питбул ѝ ја одгризал горната усна е пример за човечката издржливост и сила

Сите ние сме способни за неверојатна сила и издржливост. Животот можеби ни фрла криви топки, но можеме да се издигнеме над секој предизвик со решителност и позитивен став. Нашиот дух има моќ да издржи и да победи. Затоа, да се потсетиме да ги држиме главите кренати и никогаш да не ја потценуваме нашата сила додека го учиме инспиративното патување на Бруклин Кури, која била нападната од куче.

Таа мислела дека тој е пријателски расположен питбул.

Кури била во кујната, галејќи го питбулот, Дизел, на нејзиниот 8-годишниот братучед, кого претходно го запознала и го сметала за добро воспитан, кога кучето ненадејно ја нападнало. Се обидела да остане смирена и веднаш отишла во болница. Но, и покрај нивните напори, хирурзите не можеле да ја поправат нејзината повредена горна усна.

Таа го сподели своето патување за ментално и физичко закрепнување на интернет.

 

Таа е многу отворена и транспарентна за нејзиното патување за опоравување, споделувајќи ги своите искуства, мисли и чувства со јавноста на Инстаграм. Во една објава таа напиша: „Кога ме нападнаа, беше толку тешко да се види што ми носи иднината“. Таа објасни колку е благодарна на луѓето кои постојано ја потсетуваат да му верува на процесот.

Таа ја руши „перфектната фасада“ на Инстаграм.

Таа користи Инстаграм, платформа каде што многу луѓе имаат тенденција да претстават совршена слика за себе, за да го сподели нејзиниот суров живот каков што е. Како скејтбордер, таа отсекогаш била отворена и за добрите и за лошите аспекти на нејзините искуства, вклучително и покажување падови и други неуспеси.

Никогаш не дозволила повредата да ја задржи.

Таа одбила да дозволи нејзината повреда да ја победи. Сè уште прави операции операции, но таа ја прославува својата женственост. Посетувајќи ја Sephora за да проба нови сјаеви за усни, Кури ја сподели својата спонтана радост со светот.

Таа ја користи својата лична платформа за да им помогне на другите.

Таа го отвори својот Инстаграм профил не само за сопственото патување, туку и за да им помогне на другите. Таа ги покани сите кои се соочуваат со неволја или тешкотии да ѝ се обратат. „Ако поминувате низ нешто физички или психички или едноставно ви треба некој со кого да разговарате, јас сум тука“, додаде Кури.

 

Што е нешто на што се гордеете со што го надминавте и како го постигнавте? Како да останете позитивни и мотивирани во тешки моменти? Дозволете ни да знаеме во коментарите!

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • aneta напиша:

    vo covek nema verba ne pak vo zivotno

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.