„Отидов во Турција за операција на носот – останав со дупка под моето уво и никогаш нема да ги заборавам ужасите што ги видов“

Шерон Максвел, од Шкотска, во октомври минатата година посетила клиника во Истанбул за да направи фејслифтинг и операција на носот.

Сепак, 39-годишната девојка вели дека клиниката наместо тоа извршила само лифтинг на кожата – процедура која вклучува повлекување на кожата за да се затегне лицето – и не ѝ го оперирале носот.

 

 

Фризерката и водителка која сега се залага за зголемена свест за опасностите од одење под нож во странство, тврдеше дека лекарите не успеале правилно да ѝ ја сошијат раната. Максвел, исто така, ги сподели ужасите што ги видела во неименуваната клиника за време на нејзиното патување.

Тие вклучуваат пациенти кои страдаат од повторливи инфекции со недели и не можат да ја напуштат клиниката, како и пациенти со импланти на дојка што им пробиваат низ кожата.

 

Максвел отишла во Турција минатата година, откако нејзиниот редовен хирург во Литванија, каде што била подложена на девет одделни процедури од 2015 година, одбил да го оперира носот и ѝ рекол дека нема потреба.

Таа издвоила 8.000 евра за да отпатува во Истанбул за фејслифтинг на лицето и операција на носот. Сумата го покривала и нејзиното сместување и летови. Таквите процедури можат да бидат многу поевтини во странство отколку приватно во Британија.

 

Госпоѓица Максвел рече: „Дојдов таму во хотелот околу три часот наутро и ме собраа во пет и пол за да одам и да ја завршам процедурата. Таму бев вкупно два и пол часа. Ми дале анестетик уште во ходникот. Не знаев дека ми даваат анестетик. Никогаш не ми кажаа“.

Таа тврди дека хирурзите всушност не ја извршиле бараната операција на носот бидејќи изгледала исто како и пред операцијата. И, таа вели дека хирурзите ѝ направиле само „подигнување на кожата“ наместо фејслифтинг – третман кој вклучува повлекување на кожата, но и прераспределба на маснотиите и ткивото во лицето и вратот.

 

Госпоѓица Максвел вели дека процедурата ѝ оставила „дупка“ под увото, каде што лекарите не успеале да ја зашијат правилно.

„Ништо не направија, ме отворија и ми направија подигнување на кожата на страната на лицето и ме оставија со дупка на задниот дел од моето уво. Не почувствував болка кога се разбудив и операцијата на носот дефинитивно не беше завршена. Можев да дишам апсолутно добро и воопшто немаше да ми го извадат гипсот или да ми го покажат носот додека не дојдам дома. Изгледаше исто како што беше, нема промена“.

 

Госпоѓица Максвел, исто така, била згрозена од своето сместување и го спореди со „затворска ќелија“ во која се сервира „одвратна“ храна. Таа тврди дека инфлуенсерите, кои ја рекламираат клиниката во нивните објави на социјалните мрежи, се сместени во „неверојатни“ вили со приватни готвачи. И, за време на нејзиното време на клиниката, таа вели дека била сведок на друга девојка која била подложена на слична подеднаква грижа.

„Една девојка имаше само 21 година, но нејзините родители не знаеја дека е таму. Потребни ѝ беа најмалку пет трансфузии на крв и рече дека се чувствува како да умрела и ги замолила да се јават на нејзината мајка и тие не го направиле тоа. Тие ја немаа нејзината крвна група, ја оставаа со часови и таа мислеше дека ќе умре. Таа имала ретка крвна група и никогаш ја немале“.

 

Една пациентка толку се разболела што не ѝ било дозволено да лета дома.

„Имаше една девојка од Германија и таа навистина се разболе. Таа не стигна да си оди дома додека јас бев таму. Правела липосукција, операција на стомакот, BBL [бразилско подигање на задникот] и нејзините гради. Постојано добиваше инфекции, а и требаше и трансфузија на крв. Имаше уште една девојка и таа беше од Лондон и беше многу болна и се обидовме да ја видиме еднап во нејзината соба, но никогаш повеќе не ја видовме“.

Друга жена останала со имплант на дојка кој почнал да ѝ излегува меѓу градите откако се вратила дома во Британија.

„Докторите ѝ рекоа дека може да лета назад, но потоа ситуацијата се влошила и имплантот ѝ излегол. Таа се врати и го поправи. Мислам дека сега е во ред, но таа сè уште не е задоволна со нив“.

 

Максвел тврди дека клиниката ја информирала дека нејзиниот хирург потоа бил отпуштен.

„Мислам дека го пребукираа со многу операции. Тој ми го направи она што го правеше со сите други, што беше само половично од сето тоа што го барав. Секоја девојка таму платила за тоа што го сакала и сите добиле нешто поевтино“.

Таа рече дека пружената нега била „апсолутно шокантна“ и дека жените влегуваат и излегуваат од операцијата „како ротирачка врата“.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.