Откриена „фатална“ грешка во дизајнот на новиот „Cybertruck“ на „Tesla“: „Пазете на вашите прсти, може да летнат како виршли!“

Новите сопственици на елегантниот „Cybertruck“ од не’рѓосувачки челик на „Tesla“ можеби ќе треба да внимаваат на нивните прсти.

Научниците сега спроведоа „тест со моркови“ и други експерименти со виршли, банани и друга храна за да симулираат што би се случило со рацете и прстите на патниците – откривајќи ужасен „ефект на гилотина“ во тој процес.

 

 

 

Автомобилот од 80.000 долари – нема сензори против вакви ситуации како што се сопствениот „Model X“ на „Tesla“ и конкурентни електрични камиони како „Ford’s F-150 Lightning“.
„Само ќе ја затворам вратата како што нормален човек ја затвора вратата. Ништо премногу тешко“, рече еден рецензент непосредно пред нежно да ја покаже возачката врата на „Cybertruck“ како ги исекува краевите од два големи, срдечни моркови.
„Можеби ќе сакате да си ги пазите прстите кога имате „Cybertruck“, рече корисникот на „TikTok“ @molesrcool . „Можете на крајот да ги изгубите“.

Сензорите против вакви ситуации и заштитниците се сè почеста карактеристика на возилата од раните 2000-ти, особено со автоматските прозорци, што го прави нивното отсуство од „Cybertruck“ необично.

 

 

Неславно, ажурирањето на софтверот на „Tesla“ од август 2016 година ја прекина функционалноста на сензорот за стискање на футуристичките врати на моделот „X“.

„Некои сопственици на „Model X“ се загрижени дека патниците на задните седишта, особено децата, би можеле да бидат повредени ако ги заглават рацете и прстите меѓу тешките врати и каросеријата“,  забележа тогаш „Automotive News“.

Но, она што го направи „Cybertruck“ уникатно поопасен е тоа што, како што забележаа рецензентите, стилското челично тело на возилата нема радиус на рабовите на неговите панели.

 

 

Извршниот директор се појави расположен додека ги гледаше електричните возила обложени со челик како се „вртата“ на бината, пред да го покани секој човек да седне во нивниот нов автомобил.

Неколку моменти по завршувањето на преносот во живо, „Тесла“ ја ажурираше својата веб-страница со нови цени, покажувајќи дека „Cybertuck“ има речиси двојно зголемена цена  од 39.999 долари на 60.990 долари.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *