ОТКРИЕНО: Како Кристијано Роналдо се претвори во „машина за голови“ во Манчестер Јунајтед, откако тренерот Рене Меуленстин го убедил да ја искористи секоја шанса

Поранешниот тренер на „Манчестер Јунајтед“, Рене Меуленстин, откри како Кристијано Роналдо бил трансформиран во машина за голови за време на неговиот престој на „Олд Трафорд“. Португалската ѕвезда се појави како блескав тинејџерски крилен напаѓач во Јунајтед, пред постепено да биде претворен во „машина од напаѓач“, кој една сезона постигна дури 42 гола.

 

 

 

Меуленстин работел во стручниот штаб на Сер Алекс Фергусон од 2007 до 2013 година, работејќи ги последните две сезони со Роналдо во клубот, па така тој зборуваше за тоа како тие ги усовршиле неговите вештини тогаш.

„Почна да станува сè попродуктивен, почна да одлучува за игрите“, изјави Меуленстин, сега асистент менаџер на репрезентацијата на Австралија, за „Optus Sport“.

„Кога ја направи таа транзиција, работев многу со него на неговата завршница. Кристијано можеше да постигне гол, но не беше стрелец. Требаше да го претворам во стрелец. Тој секогаш сакаше да го постигне најважниот и најубавиот гол. Затоа пропушти многу можности за постигнување голови“.

 

 

 

„Сакав да го сменам неговиот начин на размислување за да сфати дека се е за постигнување што повеќе голови што можете. Тоа беше најголемата транзиција што ја направи.
Тоа се рефлектираше во головите на Роналдо во „Јунајтед“. Тој погоди шест пати во својата прва сезона откако дојде од „Спортинг Лисабон“ во 2003-04 година, а потоа постигна девет и 12 голови во следните две сезони. Но, од 2006-07, Роналдо постигнуваше 23, 42 и 26 гола во последните три сезони со клубот, помагајќи му на „Јунајтед“ да се врати на успесите во Премиер лигата и Лигата на шампионите“.

 

 

Меуленстин додаде: „Тој 100 отсто имаше потенцијал да стане најдобриот играч во светот. Беше толку решен и фокусиран, што секогаш работеше дополнително. Тој прифати сè што знаеше дека ќе го доведе до каде што сакаше да биде“.

Сега со „Ал-Наср“ во Саудиска Арабија, рекордот на клубски голови во кариерата на Роналдо изнесува 730 гола на 984 натпревари. Тој исто така има 123 гола во 201 натпревар за Португалија.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *