Откриено: Најстрашниот звук на светот кој имитира „вресок на илјада трупови“ – па, дали сте доволно храбри за да го слушнете?

Има некои звуци кои им предизвикуваат студ во коските дури и на најхрабрите љубители на хорор филмовите. Но, сите претходни звуци што сте ги слушнале се бледи во споредба со еден звук, кој е опишан како „најстрашниот во светот“.

Свирчето на смртта на Ацтеките е некаде помеѓу плашлив звук на ветер и „вресок на илјада трупови“. Ацтеките го користеле за време на жртвени церемонии и се вели дека му оддава чест на богот на ветрот, Ехекатл.

 

 

 

Значи, дали сте доволно храбри за да го слушнете?

Храбри експерти неодамна ја пресоздадоа вревата на свирежот на смртта на Ацтеките, со изградба на нова верзија на легендарниот инструмент со 3D печатач. Тие ги создадоа своите нови свирежи врз основа на дизајнот на оригиналот во облик на череп, кој беше пронајден со скелет во Мексико кон крајот на 1990-тите. Видеото од 3Д-печатениот инструмент беше објавено од „Action Lab“, едукативен канал на „YouTube“ посветен на изведување научни експерименти.

„Ова се смета за најстрашниот звук на светот“, вели водителот Џејмс Џеј Оргил.

 

„Верувале или не, ова не е човечки крик“.

Во далечната 1999 година, оригиналниот звук на смртта на Ацтеките беше пронајден во рака на скелет без глава за време на ископувањето на храмот на Ацтеките во Мексико Сити.

„Археолозите најпрво мислеа дека ова мора да е некој вид играчка и не размислуваа многу за тоа“, вели Оргил во видеото.

Дури 15 години подоцна, поради некоја причина, научник свирна во дупката на горниот дел од инструментот и ова е звукот што излезе.

 

 

 

„Тоа беше изненадувачко откритие бидејќи звучеше како човек што вреска“.

Иако точната цел на свирежот на смртта е изгубена во историјата, постојат неколку водечки теории. Некои експерти мислат дека Ацтеките веројатно ја користеле бучавата за да им помогнат на душите на луѓето да патуваат во задгробниот живот кога биле жртвувани. Обликот на свирчето го имитира обликот на човечкиот грклан, според експертот. Откако корисникот ќе дува во него, воздухот се дели на два дела, создавајќи осцилирачки звучни бранови кои циркулираат околу голема комора пред да избегаат од втората дупка.

Луѓето веќе можат да купат свои свирчиња на Амазон направени од различни материјали како смола, керамика, па дури и јаглеродни влакна.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *