Ова е нашата култура и минато, а не Теа, Цеца, Азис и турбо фолк…

Местото каде што нашиот Александар Македонски бил крунисан, после убиството на неговиот татко Филип II.

Ова е нашата култура, нашето минато. А не, Пинк, Теа, Цеца, Азис и турбо фолк.

Благодарение до Стилиан Самарџиев (виа фб)

Автор: @Dalibor_81

Ова е палатата Ајга, во близина на Кутлеш. Ајга бил еден од позначјните и поголеми градови во времето на Македонското Кралство. Долг период овој град бил и престолнина на кралството поточно од времето на кралот Пердика I (729 – 678 година п.н.е) од аргеадската династија па до кралот Архела.

 

 

 

 

 

 • Ljube напиша:

  Nema zbor deka imame silna istorija i deka ne sme mesani so “slovenite”. Bidejki i ne postoele. Problemot e so denes kako drzava ni spici za tocak ne proizveduvame a inteligencijata masovno se seli od drzavata poslednive 2000god.

 • Duplo_Golo напиша:

  Овој ги помешал лончињата. Што има врска едно со друго.

 • ZORRO напиша:

  Kulturata e zapravo Slovenska ili vo orginal kazano PELAZGISKA. Se ova e vo red. Treba poveke citanje za da se dojde do vistinata. Postoat podatoci i sve e dobro arhivirano od antikata no treba pari i interes za istrazuvanje.Najstaro ime na celiot juzen poluostrov e Pelazgija ,del od toa pleme ja formrat Mikenska kultura del Ahaja a del od Pelazgite po ime Selini ja formiraat Troja i site drugj kulturi. Site narodi kako sto se Makedonci Srbi Bugari Crnogorci Hrvati Slovenci Poljaci Cesi Slovakici Belorusi Rusi i Ukrainc imaat svoj pridones vo prvata svetska civilizacija . Fakt e sto SEKOJDNEVNO GRCIJA VRSIT PLAGIJAT UNISTUVANJE NA ORGINALI PODMETNUVANJE I LAGI KAKO 2000 GODINI STRATEGIJA I STO E NAJVAZNO ZA MAKEDONJJA IMAAT 5TA KOLONA SORABOTNICI I SPIUNI KOJI SI GO UNISTUVAAT SVOJOT NAROD ZANPARI.
  DA ZAKLUCAM :SITD ANTICKI TEKSTOVI SE SLOVENSKI (PELAZGISKO – TRAKISKI ). NA ZAPADOT MU ODGOVARAAT OVIE GRCKI FALSIFIKATI SO STO TIE STANUVAAT SUPERIORNA RASA NAD GLUPITE NEDORASNATI NEISMENI IDIOTI SLOVENITE.

 • Sase напиша:

  Мешани сме меѓу античките Македонци што живееле на овие простори и Словените што дошле и ги освоиле античките Македонци, се надевам не ги испотепале сите антички Македонци но таа крв живее и понатаму

 • Тони напиша:

  Денес за жал на Македонскиот полустров сеуште се дозволува злонамерни лица да кажуваат и управуваат со вашата историја сегашноста и иднина без разлика дали е странец или македонец.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *