Ова ли е тој Преспански договор: Грчките производи во Македонија се увезуваат со празно поле за јазик

Се молат новата Влада и новата Претседателка, веднаш да изреагираат.

 • Драган напиша:

  Треба да се одпушти тој што дозволил увоз на такви продукти. Клошари.

 • trump напиша:

  zatoa seg site pak na odmor Grcija nemoj nekoj da ne ide Kaj Pederite

 • ха ха аххх напиша:

  Главен проблем е што ниту политичарите а ниту народот не си ја почитува државата.
  Каде се нашите инспекции?
  За производи без албански јазик делат казни на домашните производители, а увозниците од Грција, ги купуваат со кутија кроасани.

 • Владо напиша:

  Има еден куп пропусти во функционирањето на институциите и очигледно е потребен ресет за да не се смее светот со нас

 • Cobe напиша:

  Hahaha novina , otidete na Kosovo vo siteeee super .marketi ,Prishtina , Albimoll. Etc. I dr .na makedonski proizvodi nema cena ,barem ima znamence.

 • Nepoznat напиша:

  Gade mi se od Grcite

 • АуууФ напиша:

  Поголеми глупо-тресачи ни имало, ниту ќе има од нас. Требало ресет, да не се одело на одмор во Грција, дрн дрн. А бе луѓе, дајте еднаш сватете дека ПОЛИТИКАТА е за сиромаси и полу-прости луѓе кои ја гледаат како еј арно му рече, циркус е политиката, претстава. Ниту еден политичар не прави нешто по свое, се е сценарио, се е напишано од ,,поголеми фактори”. Во државава си имаме ЗАКОНИ, се што треба е да се почитуваат и спроведуваат законите, ама за сите исто (а не: ај овај сопартиец, роднина, скини казна, овај од другата е опни го дури можи), треба за сите исто да е. Ама за жал такви сме, и тешко дека некогаш ќе ни се смени менталниот склоп. Американците нуклеарки им фрлија на Јапонија, па денес се добри партнери, Германците на Франција особено и огромен дел од европските земји попара ги направија, па денес одлично фукцкионираат, ние очите меѓу-себе си ги вадиме и после криви ни биле бугарите, грците. Никој не ни е крив што по 3 до 5 поколенија за бугарски пасоши ги пишуваа бугари, па сега бугарите сметале во уставот…а реално со бугарски документи има преку 320 000 македонци. И што е најтрагично има и политичари со бугарски документи и тие сеат навионализам, продаваат македонштина, ама за жал лажна. Е од тоа си патиме 30 и кусур години. Инаку да се вратиме на темата, значи си има закон и требало институциите по закон да си постапат, а не по ,,мито”. Тоа е ЕДИНСТВЕНОТО што не донесло до овде, без разлика кој од која партија е или власт. Е тоа е главниот проблем. Имаше еден даскал на студентите им вели: дали сте против корупција и крадење во државата и нормално сите едно гласни дека не треба корупција. Второ прашање ги прашува колку студенти денес дојдовте на шверц со градски превоз и 30 студенти во огромниот амфитеатар креваат раце, почутува професорот и вели, таков ни е менталитетот тука на балканот, толку сте биле во можност утрово да украдете, толку сте украле. Вие не сте против корупција, вие сте огорчени оти не сте на позиција за украдете повеќе. Така да сестри и браќа, еве дојдоа ,,нови” глумци во ,,циркусот” политика, па да видиме што ќе направат или и и тие како претходните само ќе си ги изиграат улогите за публика. Останува на нас народот да се свестиме и да почниме да почитуваме закони ако сакаме да не биде, ама сите. Тоа е мојава ,,демагогија”.

  • Весна напиша:

   Официјално на попис се 3504 Булгари така да нема причина да се отвора уставот за нив дотолку повеќе што и без тоа ги имаат сите права за здружување, клубови, телевизија, имаат и политичка партија. Што се однесува за пасошите ги надувавте бројките. Пред 3-4 год. бугарската министерка кажа дека има 65.000 бугарски пасоши за Македонија. Еве за почеток нека почнат со реципроцитет за малцински права. Нели Македонците од Бугарија имаат добиено дури 16 пресуди од судот во Стразбург а Бугарија иако ЕУ држава не исполнила ниту една пресуда.

  • Весна напиша:

   Официјално на попис се 3504 Булгари, така да нема причина да се отвора уставот за нив, дотолку повеќе што и без тоа ги имаат сите права за здружување, клубови, телевизија, имаат и политичка партија ГДУ. Што се однесува за пасошите ги надувавте бројките. Пред 3-4 год. бугарската министерка кажа дека има 65.000 бугарски пасоши за Македонија. Еве за почеток нека почнат со реципроцитет за малцинските права. Нели Македонците од Бугарија имаат добиено дури 16 пресуди од судот во Стразбург а Бугарија иако ЕУ држава не исполнила ниту една пресуда.

   • АуууФ напиша:

    Весна,
    интересно е што за тие 65 000 со документ БУГАРИ, ги пишаче и 3-5 поколенија БУГАРИ, па судејќи по тоа се многу БУГАРИ! А на попис имаше и телетабиси и ескими попишано, така да… Секој кој има бугарски пасош ( грото од националистичка партија ), се нај-македонци, а пишале по 3 до 5 поколенија бугари…

 • АуууФ напиша:

  И нормално најголеми ,,прпачи” се најмладите, каде што крвта им врие. До душа историјата покажува дека тие и најповеќе загинале во војните. П.С. не треба со жешки глави на ,,бојно” поле, брзо се гини…

 • donevstiven42@gmail.com напиша:

  Zivo sranje

 • anti facebook patriot напиша:

  лажга е ова, може сите да проверат дека не е така на декларацијата, ама некој сака по стотти пат да го ебе у мозок маќедончето

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *